Александар Солженицин

Солженицин во 1998 г.
Солженицин во домот на писателот Хајнрих Бел во Келн (1974)

Александар Исаевич Солженицин — (руски: Александр Исаевич Солженицын, 11 декември 1918 - 3 август 2008) — руски писател и нобеловец.

Биографија

Солженицин бил потомок на земјопоседници, засегнати од експропорцијата по Октомвриската револуција. Во 1941 година завршил математика на универзитетот во Ростов. Во февруари 1945 година бил уапсен за антисоветска пропаганда и осуден на осум години затвор и прогонство во Сибир. Во 1957 година бил рехабилитиран.

Other Languages
azərbaycanca: Aleksandr Soljenitsın
беларуская (тарашкевіца)‎: Аляксандар Салжаніцын
dolnoserbski: Aleksandr Solženicyn
Արեւմտահայերէն: Ալեքսանտր Սոլժենիցին
hornjoserbsce: Aleksandr Solženicyn
Bahasa Indonesia: Aleksandr Solzhenitsyn
Bahasa Melayu: Aleksandr Solzhenitsyn
norsk nynorsk: Aleksandr Solzjenitsyn
oʻzbekcha/ўзбекча: Aleksandr Soljenitsin
Plattdüütsch: Alexander Solschenizyn
Simple English: Aleksandr Solzhenitsyn
slovenščina: Aleksander Solženicin
srpskohrvatski / српскохрватски: Aleksandar Solženjicin
vepsän kel’: Solženicin Aleksandr
粵語: 索贊尼辛