Алберто Моравија

Алберто Моравија
Moravia & Morante.jpg
Моравија и Моранте во 1940-тите
ИмеAlberto Moravia
Роден/аАлберто Пинкерле
28 ноември 1907(1907-11-28)
Рим, Италија
Починат/асептември 26, 1990(1990-09-26) (воз. 82 г.)
Рим, Италија
ПочивалиштеКампо Верано, Рим
ПсевдонимАлберто Мораивја
Занимањероманописец, новинар, драматург, есеист, филмски критичар
НационалностИталијанец
Значајни делаРамнодушни луѓе (1929)
Конформист (1947)
Римски раскази (1954)
Чочара (1957)
Значајни награди„Стрега“ (1952)
„Марѕото“ (1957)
„Вијареџо“ (1961)
„Мондело“ (1982)
Сопруг/аЕлза Моранте (1941–1962)
Карлемн Лјера (1984–смрт)
ПартнерДача Маријани (1962–1978)

Икона за портал Портал: „Книжевност

Алберто Моравија (италијански: Alberto Moravia) (Рим, 22 јуни 1907 - Рим, 26 септември 1990) — италијански писател, есеист, сценарист и критичар, чии дела проникнуваат во разни аспекти од совремието како сексуалноста, отуѓувањето и егзистенцијализмот.

Other Languages
azərbaycanca: Alberto Moravia
беларуская: Альберта Маравія
беларуская (тарашкевіца)‎: Альбэрта Маравія
български: Алберто Моравия
bosanski: Alberto Moravia
čeština: Alberto Moravia
español: Alberto Moravia
Esperanto: Alberto Moravia
français: Alberto Moravia
hrvatski: Alberto Moravia
Bahasa Indonesia: Alberto Moravia
italiano: Alberto Moravia
Kreyòl ayisyen: Alberto Moravia
Nederlands: Alberto Moravia
norsk nynorsk: Alberto Moravia
oʻzbekcha/ўзбекча: Moravia Alberto
Piemontèis: Alberto Moravia
português: Alberto Moravia
română: Alberto Moravia
sicilianu: Albertu Moravia
slovenčina: Alberto Moravia
српски / srpski: Алберто Моравија
srpskohrvatski / српскохрватски: Alberto Moravia
Türkçe: Alberto Moravia
Türkmençe: Alberto Morawia
українська: Альберто Моравіа