Акомајо (покраина)

Акомајо
Acomayo
покраина
Местоположба во регионот.
Местоположба во регионот.
ДржаваПеру
РегионКуско
Основана29 декември 1956[1]
Главен градАкомајо
Управа
 • ГрадоначалникМојсес Рамос Виларес (2007)
Површина
 • Вкупна948,22 km2 (36,611 sq mi)
Население
 • Вкупно27.704
UBIGEO0802

Акомајо е покраина во Перу во регионот Куско. Главен град на покраината е градот Акомајо. Покраината е составена од седум окрузи и има вкупна површина од 948,22 километри квадратни. Акомајо има вкупно население од 27.704 жители според пописот од 2005 година.