Автономни заедници во Шпанија

Автономната заедница (шпански: comunidad autónoma, баскиски: autonomia erkidego, каталонски: comunitat autònoma, галициски: comunidade autónoma) е првостепена политичко-административна единица во Шпанија, создадена согласно Уставот на Шпанија од 1978 г, со цел да ја гарантира автономијата на народностите и регионите во државата.[1][2][3] Бидејќи суверенитетот го има само државата како целина (а не заедниците), Шпанија не е федерација, туку мошне децентрализирана[4][5] унитарна дражва[1] која им ги отстапува правата на самоуправа на заедниците согласно пропишаното во уставот.[1] Денес постојат 17 автономни заеднии и 2 автономни града, со збирен назив „автономии“ (autonomías). Двата автономни града имаат право да се прогласат за автономни заедници, но тоа досега не го имаат направено.

Автономни заедници и градови

Автономни заедници и нивните покраини
Автономна заедница Главен град Површина
(км²)
Население
(2011)
Густина
(жит/км²)
Службени
јазици
Покраини
 Андалузија Севиља 87.268 8.371.268 95,92 шпански Алмерија, Гранада, Кадис (покраина)Кадис, Кордоба, Малага, Севиља, Уелва и Хаен
 Арагон Сарагоса 47.719 1.344.502 28,17 шпански Сарагоса, Теруел и Уеска
 Астурија Овиедо 10.604 1.075.179 101,39 шпански, астурски (Астурија)[6]
 Балеарски Острови Палма 4.992 1.100.503 220,45 шпански, каталонски (Балеарски Острови)
 Баскија Виторија 7.234 2.185.405 302,10 шпански, баскиски Алава, Бискајаи Гипускоа[7]
 Канарски Острови Лас Палмас и Санта Крус де Тенерифе 7.447 2.082.655 279,66 шпански Санта Крус де Тенерифе и Лас Палмас
 Кантабрија Сантандер 5.321 592.543 111,36 шпански (Кантабрија)[8]
 Кастиља-Ла Манча Толедо 79.463 2.106.349 26,50 шпански Албасете, Гвадалахара, Куенка, Сјудада Реал и Толедо
 Кастиља и Леон Вањадолид и Бургос 94.223 2.540.251 26,95 шпански, леонски Авила, Бургос, Ваљадолид (покраина)Ваљадолид, Самора, Леон, Паленсија, Саламанка, Сеговија, Сорија
 Каталонија Барселона 32.114 7.519.838 234,16 шпански, каталонски, арански Барселона, [[[Жирона (покраина)|Жирона]], Љејда и Тарагона
 Мадрид Мадрид 8.028 6.421.878 799,93 шпански (Мадрид)
 Екстремадура Мерида 41.634 1.104.521 26,52 шпански Бадахос и Касерес
 Галиција Сантјаго де Компостела 29.574 2.772.927 93,76 шпански, галициски Ла Коруња, Луго, Оренсе и Понтеведра
 Риоха Логроњо 5.045 321.171 63,66 шпански (Риоха)[9]
 Мурсија Мурсија 11.313 1.462.125 129,24 шпански (Мурсија)
 Навара Памплона 10.391 640.125 61,60 шпански, баскиски (Навара)[10]
 Валенсија Валенсија 23.255 5.009.930 215,43 шпански, валенсиски (каталонски) Аликанте, Валенсија и Кастељон
Автономни градови
Град Површина
(км²)
Население
(2011)
Густина
(жит/км²)
Службени
јазици
Сеута Сеута 18,5 83.517 4.514,43 шпански
Мелиља Мелиља 12,3 81.323 6.611,62 шпански
Other Languages
Bân-lâm-gú: Chū-tī siā-lí
беларуская (тарашкевіца)‎: Аўтаномныя супольнасьці Гішпаніі
Bahasa Indonesia: Komunitas otonom di Spanyol
oʻzbekcha/ўзбекча: Ispaniya avtonomiyalari
srpskohrvatski / српскохрватски: Španske autonomne pokrajine
West-Vlams: Regio (Spanje)