Абортус

Индуциран абортус
Медицинска процедура
ICD-10-PCSO04
ICD-9-CM779.6
MeSHD000028
Други кодови:
MedlinePlus002912

Абортус или пометнување — прекин на бременост. За абортусот не постои единствено гледиште. Бранителите на абортусот своето гледиште го темелат на тоа дека жената има неотуѓиво право на своето сопствено тело. Темата на абортусот е централна во феминистичката теорија и во политиката. Аргументите за абортусот се темелат на ставот дека жената треба да има контрола над своето тело и моќ за самоопределување, бидејќи тие се најпогодени од репродукцијата и тие и треба да одлучат; според други гледишта абортусот претставува убиство. Сепак, правото на жената да избира е значајно и политички и индивидуално и значи повеќе од борба за права.[1]

Абортусот може да биде намерен или спонтан. Спонтаниот абортус има тeк сличен на породувањето и ретко има компликации. Во нашата средина под абортус често се подразбира само намерен, со цел да се прекине бременоста – arteficialis. Предизвиканиот абортус е многу чувствителна тема и имa многу проблеми кои не можат да се запостават. Познато е дека во нашата земја се прават се повеќе абортуси и покрај тоа што многу приватни клиники не го пријавуваат тоа. Одлуката дали да се роди или да се абортира е тешка да се донесе и едната и другата одлука самата по себе си носи последици, затоа добро треба да се размисли што е најдобро за вас и за луѓето кои се важни во животот.

Законски одредби

Денес право на барање за прекин на бременоста има секоја бремена, полнолетна жена. Барањето се подава во здравствена установа (генеколошко-акушерско одделение и клиники) со доказ дека бременоста нема повеќе од десет недели и прекинот на бременоста нема да го загрози здравјето на жената.

По Законот за прекин на бременост, абортусот го извршува лекар специјалист во здравствена установа која располага со соодветна медицинска опрема. Ако е почеток спонтан абортус, а е загрозен животот на плодот или на бремената жена или нејзината репродуктивна способност, прекинот на бременоста може да се изврши во здравствена установа која не ги исполнува горе споменатите услови од страна на лекарот кој не е специјалист.

Other Languages
Afrikaans: Aborsie
العربية: إجهاض
aragonés: Alborto
asturianu: Albuertu
Avañe'ẽ: Membykua
azərbaycanca: Abort
বাংলা: গর্ভপাত
Bân-lâm-gú: Jîn-kang liû-sán
башҡортса: Аборт
беларуская: Аборт
беларуская (тарашкевіца)‎: Аборт
български: Аборт
bosanski: Pobačaj
català: Avortament
čeština: Interrupce
Chi-Chewa: Kuchotsa mimba
chiShona: Kubvisa nhumbu
Cymraeg: Erthyliad
dansk: Abort
eesti: Abort
Ελληνικά: Έκτρωση
English: Abortion
español: Aborto
Esperanto: Aborto
euskara: Abortu
فارسی: سقط جنین
Fiji Hindi: Abortion
føroyskt: Fosturtøka
français: Avortement
Frysk: Abortus
Gaeilge: Ginmhilleadh
galego: Aborto
한국어: 낙태
Հայերեն: Վիժում
हिन्दी: गर्भपात
hrvatski: Pobačaj
Ilokano: Alis
Bahasa Indonesia: Gugur kandungan
interlingua: Aborto
ᐃᓄᒃᑎᑐᑦ/inuktitut: ᐃᓄᐃᑎᑦᑐᖅ
íslenska: Fóstureyðing
italiano: Aborto
Basa Jawa: Aborsi
Kapampangan: Abortion
ქართული: აბორტი
қазақша: Аборт
Kiswahili: Utoaji mimba
Кыргызча: Аборт
Latina: Abortus
latviešu: Aborts
Lëtzebuergesch: Ofdreiwung
lietuvių: Abortas
Limburgs: Abortus
lumbaart: Abort
मैथिली: गर्भपतन
Malagasy: Fanalan-jaza
മലയാളം: ഗർഭഛിദ്രം
Malti: Abort
मराठी: गर्भपात
مصرى: اجهاض
Bahasa Melayu: Pengguguran
монгол: Аборт
Nederlands: Abortus
नेपाली: गर्भपतन
日本語: 妊娠中絶
norsk: Abort
norsk nynorsk: Abort
occitan: Avortament
ଓଡ଼ିଆ: ଗର୍ଭପାତ
oʻzbekcha/ўзбекча: Abort
ਪੰਜਾਬੀ: ਗਰਭਪਾਤ
پنجابی: ابورشن
Patois: Abaashan
Piemontèis: Abòrt
polski: Aborcja
português: Aborto
română: Avort
Runa Simi: Sulluchiy
русиньскый: Аборт
русский: Аборт
සිංහල: ගබ්සාව
Simple English: Abortion
slovenčina: Interrupcia
slovenščina: Splav
کوردی: لەبەرچوون
српски / srpski: Побачај
srpskohrvatski / српскохрватски: Abortus
suomi: Abortti
svenska: Abort
Tagalog: Pagpapalaglag
татарча/tatarça: Аборт
తెలుగు: గర్భస్రావం
Türkçe: Kürtaj
Türkmençe: Abort
українська: Аборт
Tiếng Việt: Phá thai
Winaray: Punit
ייִדיש: אבארטאציע
Yorùbá: Ìṣẹ́yún
粵語: 落仔
Zazaki: Kurtaj
žemaitėška: Abuorts
中文: 堕胎
Kabɩyɛ: Hɔɔ lɩzɩɣ