Џ. Р. Р. Толкин

Џ. Р. Р. Толкин
J. R. R. Tolkien
Tolkien 1916.jpg
Толкин во 1916 г.
Роден/аЏон Роналд Руел Толкин
3 јануари 1892(1892-01-03)
Блумфонтејн, Слободна држава Орање (денес ЈАР)
Починат/а2 септември 1973(1973-09-02) (воз. 81 г.)
Борнмаут, Англија, ОК
Занимањеавтор, академик, филолог, поет
НационалностБританец
УниверзитетКолеџ Ексетер
Жанрфантастика, епска фантастика, превод, книжевна критика
Значајни дела
Сопруг/аЕдит Брат (в. 1916; смрт 1971)
Деца
  • Џон Френсис Толкин (1917–2003)
  • Мајкл Хилари Толкин (1920–1984)
  • Кристофер Џон Толкин (р. 1924)
  • Присилија Ен Толкин (р. 1929)

Џон Роналд Руел Толкин (англиски: John Ronald Reuel Tolkien; 3 јануари 1892 – 2 септември 1973) — англиски писател, филолог, поет, универзитетски професор и книжевен критичар. Толкин е познат во светската книжевна јавност по неговите епски дела „Хобитот“, „Господарот на прстените“ и „Силмарилион“.

Толкин предавал староанглиски јазик на колеџот Сент Џон во Оксфорд и на колеџот Пембрук во Оксфорд од 1925 до 1945 година. Тој исто така предавал англиски јазик и книжевност на колеџот Мертон во Оксфорд од 1945 до 1959 година.[1] Толкин своевремено бил близок пријател со К. С. Луис, со кој заедно членувале во книжевното друштво познато како Инклингс. На 28 март 1972 година Толкин бил одликуван со Редот на Британската Империја од страна на кралицата Елизабета II.

По смртта на Толкин, неговиот син Кристофер Толкин објавил серијал дела кои се всушност необјавени ракописи на самиот Толкин, меѓу кои и познатото дело „Силмарилион“. Овие, заедно со „Хобитот“ и „Господарот на прстените“, создаваат поврзано тело на раскази, поеми, измислени историски настани, измислени јазици и книжевни критики и есеи за измислениот свет наречен „Арда“ и „Средна земја[lower-alpha 1]. Помеѓу 1951 и 1955, Толкин го вовел поимот „Толкинов легендариум“, сеопфатен поим за најголемиот дел од овие дела.[2]

Иако голем број писатели објавиле дека од сферата на фантастиката пред времето на Толкин,[3] големиот успех на „Хобитот“ и „Господарот на прстените“ довеле до широко распространување и популарност на епската фантастика како жанр. Така, ова довело до општото јавно мислење и поистоветување на Толкин како „татко на современата книжевна фантастика“[4][5]— или поточно епската фантастика.[6] Во 2008 година, весникот „The Times“ го рангирал Толкин на шестото место на списокот на „50 најголеми британски автори од 1945 година“.[7] Од друга страна пак, „Форбс“ го рангирал на 5. место од најпрофитабилни „починати познати личности“ во 2009.[8]

Other Languages
Afrikaans: J.R.R. Tolkien
Alemannisch: J. R. R. Tolkien
አማርኛ: ቶልኪየን
العربية: جون ر. تولكين
aragonés: J.R.R. Tolkien
Avañe'ẽ: J. R. R Tolkien
azərbaycanca: Con Tolkin
Bân-lâm-gú: J. R. R. Tolkien
беларуская (тарашкевіца)‎: Джон Рональд Руэл Толкін
български: Дж. Р. Р. Толкин
davvisámegiella: J. R. R. Tolkien
dolnoserbski: J. R. R. Tolkien
Ελληνικά: Tζ. Ρ. Ρ. Τόλκιν
estremeñu: J. R. R. Tolkien
føroyskt: J. R. R. Tolkien
français: J. R. R. Tolkien
Gàidhlig: J. R. R. Tolkien
गोंयची कोंकणी / Gõychi Konknni: J.R.R. Tolkien
客家語/Hak-kâ-ngî: J. R. R. Tolkien
한국어: J. R. R. 톨킨
hornjoserbsce: J. R. R. Tolkien
Bahasa Indonesia: J.R.R. Tolkien
interlingua: J. R. R. Tolkien
íslenska: J. R. R. Tolkien
Basa Jawa: J. R. R. Tolkien
Kiswahili: J.R.R. Tolkien
Кыргызча: Ж. Р. Р. Толкин
Lëtzebuergesch: J. R. R. Tolkien
Limburgs: J.R.R. Tolkien
la .lojban.: jyryrys. tolkien
Māori: Tolkien
Bahasa Melayu: J. R. R. Tolkien
монгол: Жон Толкин
Nāhuatl: J.R.R. Tolkien
Nederlands: J.R.R. Tolkien
नेपाल भाषा: जे आर आर टोल्किएन
Nordfriisk: J. R. R. Tolkien
norsk nynorsk: J.R.R. Tolkien
Plattdüütsch: J. R. R. Tolkien
português: J. R. R. Tolkien
Simple English: J. R. R. Tolkien
slovenčina: J. R. R. Tolkien
словѣньскъ / ⰔⰎⰑⰂⰡⰐⰠⰔⰍⰟ: Джонъ Роналдъ Роуєлъ Толкинъ
српски / srpski: Џ. Р. Р. Толкин
srpskohrvatski / српскохрватски: J. R. R. Tolkien
Türkmençe: D.R.R. Tolkin
Tiếng Việt: J. R. R. Tolkien
文言: 托爾金
Lingua Franca Nova: J. R. R. Tolkien