Џуџе

две џуџиња опишани во изданието од 19-тиот век на Еда (поезија) поема Волуспа (1895) од Лоренц Фролих

Во германската митологија џуџе е суштество кое живее на планини и во земја, и се асоцира со мудрост, ковачки занает, рударство и занаетчиство. Тоа е ниско, стројно, крупно и силно човеколико суштество во нордиската митологија, како и други германски митологии, сказни, научна фантастика а исто така се застапени и во видеоигрите.

Во митологијата, џуџињата многу личат на луѓето, но претпочитаат да живеат под земја или во планинските области. Во литературата и видеоигрите, на џуџињата им се препишуваат способноста да гледаат во мрак и други видови приспособувања за да живеат под земја. Тука тие го собираат богатството составено од злато, сребро и скапоцени камења, и го поминуваат нивното време во ковање на скапоцено оружје и оклоп. Тие се познати рудари и ковачи, но исто така се вешти и во било кој друг занает. Обично се пониски од луѓето, стројни и крупни и многу влакнести со големи бради. Иако бавно трчаат и не се вешти јавачи, се вели дека џуџињата се одлични воини и бранители на своите упоришта. Некои митови и видеоигри, исто така им ја препишуваат на џуџињата способноста на создаваат магични предмети. Во нордиската митологија, на пример, џуџињата ковачи создале некои од најголемите и најмоќните предмети, вклучувајќи го и магичниот синџир со кој го оковале волкот Фенрир.

Џуџињата како тема во уметноста и во популарната култура

Other Languages
български: Джудже
čeština: Trpaslík
Cymraeg: Corrach
Esperanto: Nano (mito)
հայերեն: Թզուկներ
Bahasa Indonesia: Kurcaci
ქართული: ჯუჯები
Kreyòl ayisyen: Tinen
latviešu: Rūķis
Lëtzebuergesch: Zwak (Mythologie)
lietuvių: Nykštukai
magyar: Törpék
日本語: ドワーフ
polski: Krasnolud
português: Anões (mitologia)
română: Pitic
Romani: Bono
русский: Гномы
Scots: Droich
Simple English: Dwarf (mythology)
slovenščina: Palček
српски / srpski: Патуљак
suomi: Kääpiö
українська: Гном
اردو: بونا
中文: 矮人