Џон Мокли

Џон Мокли
Мокли.jpg
Џон Мокли
Роденавгуст 30, 1907(1907-08-30)
Охајо, Синсинати
Починалјануари 8, 1980(1980-01-08) (воз. 72 г.)
Амблер, Пенсилванија
ЖивеалиштеСоединетите Американски Држави
НационалностАмериканец
ПолињаФизика и Информатика
Познат поENIAC
UNIVAC
BINAC
Влијание одЏонс Хопкинс

Џон "Вилијам" Мокли (30 август 19078 јануари 1980) беше Американски физичар кој, заедно со Џ. Преспер Екерт, го создаде ENIAC, првиот електронски дигитален компјутер кој следи инструкции, како и EDVAC, BINAC и UNIVAC I, првите комерцијални компјутери направени во Соединетите Американски Држави.

Заедно тие ја основаа првата компјутерска компанија, Екерт-Мокли компјутерска корпорација (EMCC), и создадоа фундаментални компјутерски концепти вклучувајќи ги меморизирачка програма, подрутини, и програмските јазици. Нивниот труд, прикажан во широко читаната Првична верзија на извештајот за EDVAC (1945) и како предавано во Moore училишните Предавања (1946), влијаеше на експлозија од компјутерски развој во доцните 1940-ти насекаде низ светот.

Основни биографски податоци и образование

Мокли е роден на 30ти август, 1907г во Синсинати, Охајо. Пораснал во Шеви Чејс, Мериленд, додека неговиот татко Себастијан бил физичар на Карнеџи институтот во Вашингтон. Тој ја добил инженерската стипендија која му овозможила да продолжи со едукација на универзитетот Џон Хопкинс, есента во 1925г. како студент на електро-инженерска струка. Во 1927г. тој се запишал на докторската програма и се префрлил на програмата во областа на физиката. Докторатот го завршил во 1932г. и станал професор по физика во Урсинус колеџот во близина на Филаделфија, каде предавал од 1933 до 1941г. Таму тој работел на развој на електронска компјутерска машина за да ја тестира теоријата која претпоставувала дека сончевата променливост влијае врз времето (климата).


Other Languages
العربية: جون ماكلي
azərbaycanca: Con Uilyam Mauçli
تۆرکجه: جان ماکلی
български: Джон Моукли
català: John Mauchly
English: John Mauchly
فارسی: جان ماکلی
한국어: 존 모클리
italiano: John Mauchly
മലയാളം: ജോൺ മോഷ്ലി
português: John Mauchly
русский: Мокли, Джон
тоҷикӣ: Ҷон Мокли
українська: Джон Моклі