Џон Дјуи

Џон Дјуи

Џон Дјуи (20 октомври 1859 - 1 јуни 1952) е американски филозоф, психолог и реформатор на образованието, чии идеи биле влијателни во образованието и социјалните реформи. Дјуи е значаен претходник на филозофијата на прагматиката и еден од основачите на функционална психологија. Тој е главен претставник на прогресивните и прогресивно-популистички филозофии на школување во текот на првата половина на 20 век во САД.

Иако Деви е познат по неговите изданија кои се однесуваат на образованието, тој исто така пишувал за многу други теми, вклучувајќи го искуството, природата, уметноста, логиката, истражувањето, демократијата и етиката.

Во неговото толкување на демократијата, Деви ги вклучува двата основни елемента, училиштата и граѓанското општество, како главни теми на кои им е потребно внимание и реконструкција за да ги охрабри експерименталните истражувања и плурализмот. Деви тврдел дека целосната демократија треба да се оствари не само со проширување на правото за гласање, туку и со осигурување дека постои целосно формирано јавно мислење,придружено со ефикасна комуникација меѓу граѓаните,експертите и политичарите,која подоцна ќе биде земена предвид за политиката што тие ќе ја усвојат.

Other Languages
العربية: جون ديوي
asturianu: John Dewey
azərbaycanca: Con Dyui
Bân-lâm-gú: John Dewey
беларуская: Джон Дзьюі
български: Джон Дюи
bosanski: John Dewey
català: John Dewey
čeština: John Dewey
dansk: John Dewey
Deutsch: John Dewey
eesti: John Dewey
Ελληνικά: Τζον Ντιούι
English: John Dewey
español: John Dewey
Esperanto: John Dewey
euskara: John Dewey
فارسی: جان دیویی
français: John Dewey
galego: John Dewey
한국어: 존 듀이
հայերեն: Ջոն Դյուի
हिन्दी: जॉन डिवी
hrvatski: John Dewey
Bahasa Indonesia: John Dewey
interlingua: John Dewey
íslenska: John Dewey
italiano: John Dewey
עברית: ג'ון דיואי
ქართული: ჯონ დიუი
қазақша: Джон Дьюи
Kiswahili: John Dewey
Кыргызча: Дьюи, Жон
latviešu: Džons Djūijs
lietuvių: John Dewey
magyar: John Dewey
Malagasy: John Dewey
മലയാളം: ജോൺ ഡ്യൂയി
मराठी: जॉन ड्युई
Nederlands: John Dewey
norsk: John Dewey
ਪੰਜਾਬੀ: ਜੌਨ ਡੇਵੀ
Piemontèis: John Dewey
polski: John Dewey
português: John Dewey
română: John Dewey
русский: Дьюи, Джон
Scots: John Dewey
shqip: John Dewey
Simple English: John Dewey
slovenčina: John Dewey
slovenščina: John Dewey
کوردی: جۆن دووی
српски / srpski: Џон Дјуи
srpskohrvatski / српскохрватски: John Dewey
suomi: John Dewey
svenska: John Dewey
தமிழ்: ஜான் டூயி
Türkçe: John Dewey
українська: Джон Дьюї
Tiếng Việt: John Dewey
Winaray: John Dewey
Yorùbá: John Dewey