Џоакино Росини

Џоакино Росини

Џоакино Росини (итал. Gioacchino Antonio Rossini; Пезаро, 29 февруари 1792Париз, 13 ноемвври 1868) е италијански композитор кој се смета за еден од најголемите музички уметници на 19 век.

Живот

Росини е роден во музичко семејтство и како дете престојувал во повеќе музички театри. Поради неговиот прекрасен глас му предвиделе прекрасна кариера, а тој своето музичко образование го надополнил со свирење на повеќе инструменти и подготовки за композиција. Поседувал исклучителна музичка меморија, т.е. по едно слушање можел да ја испее слушаната композиција, а по второ и да ја напише. Младиот Росини многу брзо го почувствувал театарскиот живот, играл на сцена и свирел во оркестар.[1]

Other Languages
Alemannisch: Gioacchino Rossini
azərbaycanca: Coakkino Rossini
Bân-lâm-gú: Gioachino Rossini
беларуская: Джаакіна Расіні
беларуская (тарашкевіца)‎: Джаакіна Расіні
български: Джоакино Росини
Bahasa Indonesia: Gioachino Rossini
interlingua: Gioachino Rossini
Kapampangan: Gioachino Rossini
Lëtzebuergesch: Gioachino Rossini
Bahasa Melayu: Gioachino Rossini
Nederlands: Gioachino Rossini
norsk nynorsk: Gioacchino Rossini
oʻzbekcha/ўзбекча: Rossini Joakkino Antonio
Piemontèis: Gioachino Rossini
Plattdüütsch: Gioachino Rossini
português: Gioachino Rossini
Simple English: Gioachino Rossini
slovenčina: Gioacchino Rossini
slovenščina: Gioachino Rossini
српски / srpski: Ђоакино Росини
srpskohrvatski / српскохрватски: Gioachino Rossini
Tiếng Việt: Gioachino Rossini