Џан Лоренцо Бернини

Џан Лоренцо Бернини
Gian Lorenzo Bernini
Gian Lorenzo Bernini, self-portrait, c1623.jpg
Автопортрет на Бернини од ~1623 г.
Роден(а)Џан Лоренцо Бернини
7 декември 1598(1598-12-07)
Неапол, Кралство Неапол, Италија
Починал(а)28 ноември 1680(1680-11-28) (воз. 81 г.)
Рим, Папска држава, Италија
НационалностИталијанец
Познат(а) повајарство, сликарство, архитектура
Значајни дела„Давид“, „Аполон и Дафина“, „Грабнувањето на Прозерпина, „Екстазата на света Тереза“
Правецбарок

Џовани (Џан) Лоренцо Бернини (италијански: Giovanni Lorenzo Bernini; 7 декември 159828 ноември 1680) — истакнат италијански барокен вајар, архитект, сликар, писател, режисер и приредувач на јавни свечености.

Other Languages
беларуская (тарашкевіца)‎: Джаваньні Лярэнца Бэрніні
français: Le Bernin
Bahasa Indonesia: Gian Lorenzo Bernini
Livvinkarjala: Gian Lorenzo Bernini
oʻzbekcha/ўзбекча: Bernini Jovanni Lorenso
Simple English: Gian Lorenzo Bernini
slovenščina: Gian Lorenzo Bernini
srpskohrvatski / српскохрватски: Gian Lorenzo Bernini
українська: Лоренцо Берніні
Tiếng Việt: Gian Lorenzo Bernini