Љубљана

Љубљана
Ljubljana
Панорама на Љубљана на зајдисонце
Панорама на Љубљана на зајдисонце
Знаме на Љубљана
Знаме
Грб на Љубљана
Грб
Љубљана се наоѓа во Словенија
Љубљана
Координати:  / 
Површина
 • Вкупна 163,8 км2
Надм. вис. 298 м
Население (2014)
 • Вкупно 277.554
 • Густина 1.695/km2
Часовен појас CET ( UTC+1)
Повик. бр. 01
Мреж. место ljubljana.si

Љубљана ( словенечки: Ljubljana, германски: Laibach) — главен град на Словенија, сместен на местото каде реката Љубљаница се влева во Сава, во Централна Словенија, меѓу Алпите и Средоземното Море. Претставува град со средна големина (според пописот од 2003 година има 265.881 жители). Љубљана е географски, културен, научен, економски, политички и административен центар на Словенија. Во Љубљана може да се доживеат влијанија на голем број култури. Таа била раскрсница на германската, романската и на културата на словенските народи, нивниот јазик, манири и навики.

Сообраќајните врски, сконцентрираната на индустрија, научно-истражувачките институции и индустриската традиција се фактори кои придонесуваат за нејзината водечка економска позиција во регионот. Љубљана е седиште на централната власт во Словенија, на јавната администрација и сите владини министерства. Градот, исто така, претставува седиште на законодавната власт на Словенија. Во Љубљана се наоѓа и резиденцијата на претседателот на Словенија.

Етимологија

Историчарите не се согласни за потеклото на името на градот. Некои веруваат дека тоа произлегува од древниот словенски град наречен Laburus [1]. Други мислат дека зборот доаѓа од латинскиот Aluviana според поплавите кои настанувале во градот. Тоа би можело да дојде и од зборот Laubach („мочуриште“). Некои сметаат дека името на градот потекнува од словенскиот збор Luba („љубена“). [1] Старото германско име на градот е Лајбах и тоа било во службена употреба било сѐ до 1918.

Според една легенда, митскиот херој Јасон и неговите aргонаути по наоѓањеto на Златното руно, не се вратиле назад кон Егејското Море, туку тргнале на север и пловеле по реката Дунав. [2] Одејќи нагоре, продолжиле по Сава, а потоа и кон изворот на реката Љубљаница. Потоа го напуштиле бродот и продолжиле кон Јадранското Море и за да се вратат дома [2]. Помеѓу денешна градови Врхника и Љубљана, Аргонаутите откриле големо езеро. Легендата вели дека таму Јасон сретнал чудовиште. Ова чудовиште е змејот кој е присутен и денес на грбот и на знамето на градот. [2] Денес неколку крилести змејови го красат Змејски мост во Љубљана.

Other Languages
Acèh: Ljubljana
Afrikaans: Ljubljana
Alemannisch: Ljubljana
አማርኛ: ልዩብልያና
العربية: ليوبليانا
aragonés: Ljubljana
asturianu: Liubliana
авар: Любляна
azərbaycanca: Lyublyana
Bân-lâm-gú: Ljubljana
башҡортса: Любляна
беларуская: Любляна
беларуская (тарашкевіца)‎: Любляна
български: Любляна
Boarisch: Laiboch
བོད་ཡིག: ལི་པོ་ཡ་ན།
bosanski: Ljubljana
brezhoneg: Ljubljana
català: Ljubljana
Чӑвашла: Любляна
Cebuano: Ljubljana
čeština: Lublaň
chiShona: Ljubljana
Cymraeg: Ljubljana
dansk: Ljubljana
davvisámegiella: Ljubljana
Deutsch: Ljubljana
dolnoserbski: Ljubljana
eesti: Ljubljana
Ελληνικά: Λιουμπλιάνα
English: Ljubljana
эрзянь: Любляна ош
español: Liubliana
Esperanto: Ljubljano
estremeñu: Liubliana
euskara: Ljubljana
فارسی: لیوبلیانا
Fiji Hindi: Ljubljana
føroyskt: Ljubljana
français: Ljubljana
Frysk: Ljubljana
furlan: Lubiane
Gaeilge: Liúibleána
Gaelg: Ljubljana
Gagauz: L'yublyana
Gàidhlig: Ljubljana
galego: Liubliana
客家語/Hak-kâ-ngî: Ljubljana
한국어: 류블랴나
Հայերեն: Լյուբլյանա
hornjoserbsce: Ljubljana
hrvatski: Ljubljana
Ilokano: Ljubljana
Bahasa Indonesia: Ljubljana
Interlingue: Ljubljana
Ирон: Люблянæ
íslenska: Ljubljana
italiano: Lubiana
עברית: ליובליאנה
Basa Jawa: Ljubljana
ქართული: ლიუბლიანა
қазақша: Любляна
Kiswahili: Lyublyana
Kreyòl ayisyen: Lyoubyana
Кыргызча: Любляна
Latina: Labacum
latviešu: Ļubļana
Lëtzebuergesch: Ljubljana
lietuvių: Liubliana
Ligure: Lubiann-a
lingála: Lyublyana
Livvinkarjala: L’ubl’ana
lumbaart: Lübiana
magyar: Ljubljana
Malagasy: Ljubljana
മലയാളം: ലുബ്ലിയാന
Malti: Ljubljana
Māori: Ljubljana
მარგალური: ლიუბლიანა
Mìng-dĕ̤ng-ngṳ̄: Ljubljana
монгол: Люблян
Nederlands: Ljubljana
нохчийн: Любляна
Nordfriisk: Ljubljana
norsk: Ljubljana
norsk nynorsk: Ljubljana
Nouormand: Liublianne
Novial: Ljubljana
occitan: Liobliana
oʻzbekcha/ўзбекча: Lyublyana
ਪੰਜਾਬੀ: ਲਿਊਬਲਿਆਨਾ
پنجابی: لیوبلیانا
Papiamentu: Ljubljana
Piemontèis: Lubian-a
polski: Lublana
português: Liubliana
Qaraqalpaqsha: Lyublyana
qırımtatarca: Lüblâna
română: Ljubljana
rumantsch: Ljubljana
Runa Simi: Ljubljana
русиньскый: Любляна
русский: Любляна
саха тыла: Любляна
sardu: Lubiana
Scots: Ljubljana
Seeltersk: Ljubljana
shqip: Lubjana
Simple English: Ljubljana
slovenčina: Ľubľana
slovenščina: Ljubljana
словѣньскъ / ⰔⰎⰑⰂⰡⰐⰠⰔⰍⰟ: Люблꙗна
ślůnski: Lublana
Soomaaliga: Ljubljana
کوردی: لیوبلیانا
српски / srpski: Љубљана
srpskohrvatski / српскохрватски: Ljubljana
suomi: Ljubljana
svenska: Ljubljana
Tagalog: Liubliana
татарча/tatarça: Любляна
тоҷикӣ: Любляна
Türkçe: Ljubljana
удмурт: Любляна
українська: Любляна
ئۇيغۇرچە / Uyghurche: ليۇبليانا
vèneto: Łubiana
vepsän kel’: Lüblän
Tiếng Việt: Ljubljana
Volapük: Ljubljana
Võro: Ljubljana
walon: Ljubljana
Winaray: Ljubljana
Wolof: Jubaljana
Yorùbá: Ljubljana
žemaitėška: Liublijana