Јужна Круна (соѕвездие)

Јужна Круна
лат. Corona Australis
Corona Australis constellation map mk.svg
КратенкаCrA
ГенитивноCoronae Australis /
Coronae Austrinae
Ректасцензија19 ч.
Деклинација−40°
Површина128 (°)² (80-то)
Главни ѕвезди6
Бајерови/Флемстидови
ѕвезди
14
Ѕвезди со планети0
Ѕвезди посјајни од 3,00m0
Ѕвезди во полупречник од 10,00 пс (32,62 сг)0
Најсјајна ѕвездаα CrA (4,1m)
Најблиска ѕвездаHD 177565
сг,  пс)
Месјеови објекти0
Метеорски дождовиBeta Corona Austrinids
Соседни
соѕвездија
Стрелец
Скорпија
Олтар
Телескоп
Видливо на ширина од +40° до −90°.
Најдобро се гледа во 21:00 ч. во текот на месец август.

Јужна Круна (лат. Corona Australis или Corona Austrina, CrA) — соѕвездие. Името значи „јужна круна“ и е спротивно на Северна Круна. Јужна Круна е едно од соѕвездијата забележани од Птоломеј.

Единствената ѕвезда од ова соѕвездие која има име е Алфека Меридијана или Alpha CrA. Името е комбинација на арапското име на ова соѕвездие со латинскиот назив за 'средно'.

Other Languages
Afrikaans: Suidelike Kroon
asturianu: Corona Australis
azərbaycanca: Cənub Tacı (bürc)
Bân-lâm-gú: Lâm-koan-chō
беларуская (тарашкевіца)‎: Паўднёвая Карона
български: Южна корона
brezhoneg: Kurunenn ar Su
فارسی: تاج جنوبی
客家語/Hak-kâ-ngî: Nàm-miên-chho
hrvatski: Južna kruna
Bahasa Indonesia: Corona Australis
italiano: Corona Australe
עברית: כתר דרומי
Basa Jawa: Corona Australis
latviešu: Dienvidu Vainags
lietuvių: Pietų Vainikas
Bahasa Melayu: Mahkota Selatan
Mìng-dĕ̤ng-ngṳ̄: Nàng-miēng-cô̤
Nederlands: Zuiderkroon
norsk nynorsk: Den sørlege krona
oʻzbekcha/ўзбекча: Janubiy toj
پنجابی: دکھنی تاج
português: Corona Australis
русский: Южная Корона
Simple English: Corona Australis
slovenčina: Južná koruna
srpskohrvatski / српскохрватски: Južna kruna
svenska: Södra kronan
Tiếng Việt: Nam Miện
粵語: 南冕座
中文: 南冕座