Југа

Дел од статиите
Хиндуизам
Aum.svg
Историја  · Божества
Секти  · Митологија
Верувања
Реинкарнација  · Мокша
Карма  · Самсара  · Маја
Нирвана  · Дарма
Јога  · Ајурведа
Југа  · Вегетаријанство
Бакти  · Арта
Текстови
Упанишади  · Веди
Багават гита
Рамајана  · Махабхарата
Пурана  · Аранјака
Сродни статии
Хиндуизам по земји
Водачи  · Мандир  ·
Касти  · Мантра
Речник  · Празници
Мурти

Југа (деванагари: युग) во Хинду филозосфијата е име за `епоха` или `ера` во циклус од четири доба. Тоа се: сатја југа (или крита југа), трета југа, двапара југа и кали југа. Според индиската астрономија, светот се создава, се уништува и повторно се создава на секои 4.320.000 години (маха југа).[1] За циклусите се вели дека се повторуваат како сезони во еден огромен временски циклус на создавање и уништување на универзумот. Секоја југа со себе носи постепени промени низ кои минуваат Земјата и човештвото во целина. Целосниот југа циклус од златното доба на просветлувањето до мрачното доба и назад е предизвикано од движењето на Сончевиот систем околу центарот на универзумот.

  • Наводи

Наводи

  1. Светска митологија, од Дона Џ. Розенберг, 1994, McGraw-Hill Professional, ISBN 0-8442-5767-2, стр. 327
Other Languages
Afrikaans: Yuga
Deutsch: Yuga
English: Yuga
español: Yuga
français: Yuga
ગુજરાતી: યુગ
गोंयची कोंकणी / Gõychi Konknni: युग
हिन्दी: युग
Bahasa Indonesia: Yuga
italiano: Yuga
ქართული: იუგა
lietuvių: Juga
मराठी: युग
Nederlands: Yuga
日本語: ユガ
पालि: युग
polski: Juga
português: Yuga
русский: Юга
संस्कृतम्: युगम्
Simple English: Yuga
slovenčina: Juga
slovenščina: Juge
српски / srpski: Југа
suomi: Yuga
தமிழ்: யுகம்
ไทย: ยุค
українська: Юґа
中文: 宇迦