Јоханесбург

Јоханесбург
Градот Јоханесбург
Насока на часовникот од десно: Јоханесбург уметничка галерија, Хилброув Насока на часовникот, Плоштадот Нелсон Мендела во Сандтон, Јоханесбург ЦБД Гледа кон исток M1 Слободен пат, Универзитетот од Витватерстранд Источен кампусМонтекасино во Форвејс.
Насока на часовникот од десно: Јоханесбург уметничка галерија, Хилброув Насока на часовникот, Плоштадот Нелсон Мендела во Сандтон, Јоханесбург ЦБД Гледа кон исток M1 Слободен пат, Универзитетот од Витватерстранд Источен кампусМонтекасино во Форвејс.
Знаме на Јоханесбург
Знаме
Грб на Јоханесбург
Грб
Прекар(и): Јванасбег (Каде бев); Јо'бург; Јози; муди мулила нгома (Venda version), јони (Tsonga version); Еголи (Местото на златото); Гаутенг (Местото на златото); Мабоненг (Градот на светлината)
Гесло: "Unity in development"[1]
Управа
 • ГрадоначалникХерман Машаба (ДА)
Површина[2]
 • Метро1.644,96 km2 (63,512 sq mi)
Надм. вис.1753 м
Население
 • Метро[3]4.434.827
 • Метро2.696/км2 (6,980/ми2)
ДемонимЈоханесбургер
Јобургер
Повик. бр.011
ХДИ 0.75 High (2012)[4]
GDPАмерикански долар 83.9 billion[5]
БДП по глава на жителUS$ 18,918[5]
Мреж. местоjoburg.org.za
Воздушната линија на јоханесбуршката централна бизнис област, видена од обсерваторијата од Карлтон Центар.

Јоханесбург е најнаселениот град во Јужноафриканската Република и третиот најнаселен град во Африка, по Каиро и Лагос. Жителите му дале прекари на градот, како "Jo'burg", "Jozi" и "eGoli". Јоханесбург е провинциски главен град на провинцијата Гаутенг, најбогатата провинција во ЈАР и место каде се наоѓа уставниот суд на Јужна Африка. Градот е еден од четириесетте најголеми метрополи во светот и единствениот глобален град во Африка (класифициран како во светски град). Иако понекогаш погрешно се смета дека Јоханесбург е главен град на ЈАР, тој не е ни еден од официјалните главни градови на ЈАР (иако Преторија, која е дел од истиот урбан ентитет е главен град).

Јоханесбург е место каде што се одвива голема трговија со злато и дијаманти, како резултат на местоположбата на градот на богатиот со минерали ридски венец Витватерсранд. Аеродромот на Јоханесбург (Меѓународен Аеродром во Јоханесбург) е еден од најголемите и најзафатени аеродроми во Африка и порта за меѓународниот воздушен сообраќај до и од остатокот на Јужна Африка.

Според пописот од 2001 година, населението на градот е повеќе од три милиони. Површината на Јоханесбург е 1,644 km², додека неговата густина на население е само 1,962/km². Населението на целата јоханесбуршка метрополитенска област е единаесет милиони. Дел од овој град е и Совето на југозапад, гратче коешто апартхејдот го оспособи за живеалиште на голем број на мигранти-работници.

Јоханесбург е град-близнак со Њујорк, САД и Бирмингем, Обединетото Кралство.

  1. "Johannesburg (South Africa)". Crwflags.com. конс. 9 December 2010. 
  2. Municipal Demarcation Board, South Africa Retrieved on 23 March 2008.
  3. "Census 2011". StatsSA. StatsSA. конс. 4 August 2015. 
  4. "Gauteng's Human Development Index" (PDF). Gauteng City-Region Observatory. 2013. стр. 1. Архивирано од изворникот (PDF) на 11 January 2015. конс. 1 January 2015. 
  5. 5,0 5,1 "Global city GDP 2014". Brookings Institution. Архивирано од изворникот на 4 June 2013. конс. 18 November 2014. 
  6. "Chronological order of town establishment in South Africa based on Floyd (1960:20–26)" (PDF). стр. xlv–lii. 
Other Languages
Afrikaans: Johannesburg
አማርኛ: ጆሃንስበርግ
العربية: جوهانسبرغ
asturianu: Johannesburgu
azərbaycanca: Yohannesburq
Bân-lâm-gú: Johannesburg
беларуская: Яганэсбург
беларуская (тарашкевіца)‎: Яганэсбург
български: Йоханесбург
bosanski: Johannesburg
brezhoneg: Johannesburg
català: Johannesburg
Чӑвашла: Йоханнесбург
čeština: Johannesburg
Chi-Chewa: Johannesburg
chiShona: Johannesburg
Cymraeg: Johannesburg
Deitsch: Johannesburg
Deutsch: Johannesburg
English: Johannesburg
español: Johannesburgo
Esperanto: Johanesburgo
euskara: Johannesburgo
Fiji Hindi: Johannesburg
føroyskt: Johannesburg
français: Johannesbourg
Gaeilge: Johannesburg
Gàidhlig: Johannesburg
galego: Xohanesburgo
客家語/Hak-kâ-ngî: Johannesburg
hrvatski: Johannesburg
Bahasa Indonesia: Johannesburg
Interlingue: Johannesburg
isiXhosa: EGoli
isiZulu: IGoli
íslenska: Jóhannesarborg
italiano: Johannesburg
עברית: יוהנסבורג
Basa Jawa: Johannesburg
Kabɩyɛ: Yowanɛsɩbuuri
Kapampangan: Johannesburg
қазақша: Йоханнесбург
Kiswahili: Johannesburg
Кыргызча: Йоханнесбург
latviešu: Johannesburga
Lëtzebuergesch: Johannesbuerg
lietuvių: Johanesburgas
lingála: Johannesburg
magyar: Johannesburg
Malagasy: Johannesburg
مازِرونی: ژوهانسبورگ
Bahasa Melayu: Johannesburg
Nederlands: Johannesburg
नेपाल भाषा: जोहन्नेस्बर्ग
нохчийн: Йоханнесбург
Nordfriisk: Johannesburg
norsk nynorsk: Johannesburg
Novial: Johannesburg
occitan: Johannesburg
олык марий: Йоханнесбург
oʻzbekcha/ўзбекча: Yoxannesburg
ਪੰਜਾਬੀ: ਜੋਹਾਨਿਸਬਰਗ
پنجابی: یوہانس برگ
polski: Johannesburg
português: Joanesburgo
română: Johannesburg
русский: Йоханнесбург
саха тыла: Йоханнесбург
Sesotho sa Leboa: Johannesburg
Setswana: Johannesburg
sicilianu: Johannesburg
Simple English: Johannesburg
SiSwati: IJohannesburg
slovenčina: Johannesburg
slovenščina: Johannesburg
ślůnski: Johannesburg
Soomaaliga: Johannesburg
српски / srpski: Јоханезбург
srpskohrvatski / српскохрватски: Johannesburg
svenska: Johannesburg
Tagalog: Johannesburg
татарча/tatarça: Yohannesburg
Tshivenda: Johannesburg
Türkçe: Johannesburg
українська: Йоганнесбург
ئۇيغۇرچە / Uyghurche: Yohannésburg
vepsän kel’: Johannesburg
Tiếng Việt: Johannesburg
Volapük: Johannesburg
Winaray: Johannesburg
Xitsonga: Joni
Yorùbá: Johannesburg
Zeêuws: Johannesburg