Јован II (Франција)

Јован II Добриот
Крал на Франција
Портрет на кралот Јован II Добриот на дрвена плоча
Владеење22 август 1350 - 8 април 1364
Крунисување26 септември 1350
ПочивалиштеВо базиликата Сен-Дени, Франција
ПретходникФилип VI Валоа
НаследникШарл V
ПридружникБона Луксембуршка
Јована I Оверњска
ДецаШарл V
Луј I Анжујски
Јован, војвода од Бери
Филип II Смелиот
Јована Валоа, кралица на Навара
Изабела Валоа
ДинастијаВалоа
ТаткоФилип VI
МајкаЈована Бургундска

Јован II Добриот (француски: Jean II le Bon; 16 април 1319 во Ле Ман - 8 април 1364 во Лондон) бил крал на Франција од династијата Валоа. Тој бил син на кралот Филип VI Валоа и Јована Бургундска. За време на неговото владеење, Франција учествувала во Стогодишната војна. Тој ја предводел француската војска во битката кај Поатје во 1356 година, во којашто бил заробен и подоцна ослободен со откуп. Починал во Лондон во 1364.

Претходник
Филип VI Валоа
Крал на Франција
1350-1364
Наследник
Шарл V
Other Languages
беларуская: Іаан II Добры
български: Жан II
français: Jean II le Bon
ქართული: ჟან II კეთილი
lietuvių: Jonas II Gerasis
norsk nynorsk: Johan II av Frankrike
Simple English: John II of France
српски / srpski: Жан II Добри
srpskohrvatski / српскохрватски: Jean II od Francuske
Türkçe: II. Jean
українська: Іоанн II Добрий
Tiếng Việt: Jean II của Pháp