Јин и јанг
English: Yin and yang


Портал:Таоизам

Taijitu yellow.PNG

 

Јин и јанг (упр. 阴阳; трад. 陰陽; пинјин: yīnyáng) е еден од основните концепти во кинеската филозофија, кој се користи за да се опише како спротивните сили се следат меѓусебно, и взаемно си ги заменуваат местата. Концептот го среќаваме во бројни гранки од класичната кинеска наука и филозофија, но исто така и во основите на традиционалната кинеска медицина.[1] Концептот за јин и јанг е централен принцип на неколку видови боречки вештини и вежби, како што се таи чи чуан, кунг фу и кигонг.
Многу од природните дуалитети, како што се светло и темно, машко и женско, ниско и високо – се оформени според кинеската мисла за јин и јанг.

Врската меѓу јин и јанг често се опишува како сончева светлина која си игра над планина и над долина. Јин (буквално „сеновито место“ или „северен наклон“) е темната страна, додека јанг (буквално „сончево место“ или „јужен наклон“) е светлата страна. Како што се движи сонцето по небото, јин и јанг постепено си ги заменуваат местата, откривајќи го непознатото, и криејќи го познатото.

Карактеристиките кои му се припишуваат на јин најчесто се: бавно, меко, нематеријално, раширено, студено, влажно, и мирно. Генерално се поврзува со женско, раѓање и создавање, како и со ноќта. Спротивно на тоа, јанг е брзо, тврдо, цврсто, суво, насочено, врело и агресивно. Се поврзува со машкиот принцип и со денот.

Other Languages
Afrikaans: Jin en jang
asturianu: Yin y Yang
azərbaycanca: İn və Yan
Bân-lâm-gú: Im-iông
беларуская: Інь і ян
български: Ин-ян
brezhoneg: Yin ha yang
català: Yin i Yang
čeština: Jin a jang
Cymraeg: In ac iang
Deutsch: Yin und Yang
Ελληνικά: Γιν-Γιανγκ
English: Yin and yang
español: Yin y yang
Esperanto: Jino kaj Jango
euskara: Yin eta yang
فارسی: یین و یانگ
français: Yin et yang
Gaeilge: Yin agus yang
客家語/Hak-kâ-ngî: Yîm-yòng
한국어: 음양
հայերեն: Ին և յան
hrvatski: Jin i jang
Bahasa Indonesia: Yin dan Yang
italiano: Yin e yang
עברית: יין-יאנג
Basa Jawa: Yin lan Yang
қазақша: Инь-Ян
Кыргызча: Ин жана Ян
Latina: Yin et yang
latviešu: Jiņ un jan
Lëtzebuergesch: Yin a Yang
lietuvių: In ir Jang
Lingua Franca Nova: Yin-yang
magyar: Jin-jang
മലയാളം: യിൻ യാങ്
Bahasa Melayu: Yin dan yang
Mìng-dĕ̤ng-ngṳ̄: Ĭng-iòng
Nederlands: Yin en yang
日本語: 陰陽
norsk nynorsk: Yin og yang
occitan: Yin e Yang
polski: Yin i yang
português: Yin Yang
română: Yin și Yang
русский: Инь и ян
shqip: Yin-Yang
Simple English: Yin and yang
slovenčina: Jin a jang
slovenščina: Jin in jang
српски / srpski: Јин и јанг
srpskohrvatski / српскохрватски: Jin i jang
svenska: Yin och yang
Tagalog: Yin at yang
Türkçe: Yin ile yang
українська: Інь і ян
Tiếng Việt: Âm dương
粵語: 陰陽
中文: 阴阳