Јастребовидни

Јастребовидни
Јастребовидни
Период: еоцен-денес,
Red-tailed Hawk Buteo jamaicensis Full Body 1880px.jpg
Црвеноопашест јастреб
(Buteo jamaicensis)
Научна класификација [ у ]
Класа:Птици
Поткласа:Нови птици
Ред:Јастребовидни
Фамилии

јастреби (Accipitridae)
американски мршојадци (Cathartidae)
орел-рибар (Pandionidae)
секретар (Sagittariidae)

Јастребовидни (науч. Accipitriformes) — предложен и делумно прифатен ред што ги опфаќа највеќето грабливи птици што ловат дење: јастребите, орлите, мршојадците и разни други птици (вкупно 225 вида). Долго време во минатото, овие птици се вбројувале во соколите, во состав на редот соколовидни (Falconiformes),[1][2][3][4] но неодамнешните испитувања на ДНК укажуваат на тоа дека соколите не се во блиско сродство со јастребовидните, туку се поблиски на папагаловидните и врапчевидните.[5] Оваа одвојување денес е усвоено од Меѓународниот орнитолошки конгрес (IOC)[6], како и комисиите за класификација на јужноамериканските и северноамериканските птици (SACC и NACC),[7][8] на Американскиот сојуз на орнитолозите,[9]

Согласно класификациите на NACC и IOC, во редот влегуваат и американските мршојадци.[10][7] SACC ги става овие мршојадци во свој ред.[8] Оваа дилема постои уште од 1990-тите години. Статијава се води по класификацијата на првоспоменатите два органа.

Other Languages
Afrikaans: Accipitriformes
العربية: جوارح
asturianu: Accipitriformes
Avañe'ẽ: Guyra jukaha
български: Ястребоподобни
brezhoneg: Accipitriformes
čeština: Dravci
davvisámegiella: Gazzalottit
Deutsch: Greifvögel
eesti: Haukalised
Ελληνικά: Αετόμορφα
español: Accipitriformes
français: Accipitriformes
한국어: 수리목
hrvatski: Jastrebovke
íslenska: Haukungar
italiano: Accipitriformes
עברית: דורסי יום
ქართული: ქორისნაირნი
latviešu: Vanagveidīgie
Limburgs: Erendechtege
Bahasa Melayu: Accipitriformes
монгол: Харцагатан
Nederlands: Accipitriformes
日本語: タカ目
Nordfriisk: Gripfögler
norsk nynorsk: Accipitriformes
polski: Szponiaste
português: Accipitriformes
română: Accipitriforme
Simple English: Accipitriformes
slovenščina: Ujede
српски / srpski: Orlovi i jastrebovi
srpskohrvatski / српскохрватски: Jastrebovke
suomi: Petolinnut
svenska: Hökfåglar
українська: Яструбоподібні
Tiếng Việt: Bộ Ưng
West-Vlams: Accipitriformes
吴语: 鹰形目
中文: 鷹形目