Јаков I (Англија)

Џејмс I
James I of England by Daniel Mytens.jpg
Крал на Шкотска (more...)
На престол24 јули 1567 – 27 март 1625
Крунисување29 јули 1567
ПретходникМери I Стјуарт
НаследникЧарлс II
РегентиЏејмс Стјуарт
Метју Стјуарт
Џон Ерскин
Џејмс Даглас
Крал на Англија и Крал на Ирска
На престол24 март 1603 – 27 март 1625
Крунисување25 јули 1603
ПретходникЕлизабета I
НаследникЧарлс I
ПридружникАна
Деца
Хенри
Елизабета
Чарлс I
ДинастијаСтјуардска династија
ТаткоХенри Стјуард
МајкаМери I Стјуарт
Роден(а)19 јуни 1566(1566-06-19)
Единбург
Починал(а)27 март 1625(1625-03-27) (воз. 58 г.)
(N.S.: 6 April 1625)
Англија
Почивалиште7 мај 1625
Вестминстерска катедрала

Џејмс I (англиски: James I and VI; 19 јуни 1566 - 27 март 1625) — крал на Англија, првиот владетел од династијата Стјуарт (1603-1625), кој ја заменил веќе изумрената Тјудори. Со Шкотска владеел како Џејмс VI Oтворено го поддржувал апсолутизамот, тврдејќи дека кралот треба да владее без ограничувања од страна на парламентот, црквата, да донесува закони и да суди според своја волја. Тој се обидел да владее според овие принципи во земјата каде што во парламентот имал долга историја и голем углед, и каде што кралот не можел да наметнува даноци без одобрение од парламентот. Бил оженет со данската принцеза Ана.

Во прилог на антагонизам на монархот и парламентот, Англија во тоа време била разрешена во споровите во врска со верските прашања. Англиканска црква иако не ги задоволувала католиците, па дури и поддржувачите на реформацијата, сепак го задржала старото учење и црковната организација. Поддржувачите на реформацијата кои биле силни во Шкотска, која имала заеднички крал со Англија, се нарекувале пуританци, неконформисти и презвитеријанци. Кралот сакал да наметне единство во црквата затоа што ги прогонувал пуританците, од кои многу ја напуштиле земјата и побарале прибежиште ви новоформираните колонии во Северна Америка.

Претходник
Елизабета I
Крал на Англија
1603-1625
Наследник
Чарлс I


Other Languages
azərbaycanca: I Ceyms
Bân-lâm-gú: James 1-sè
български: Джеймс I (Англия)
čeština: Jakub I. Stuart
հայերեն: Հակոբ Ա
Bahasa Indonesia: James Charles Stuart
Lëtzebuergesch: James I. vun England
lietuvių: Jokūbas VI
Malagasy: James VI and I
Bahasa Melayu: James VI dan I
occitan: Jaume Stuart
Simple English: James I of England
slovenčina: Jakub I. (Anglicko)
slovenščina: Jakob I. Angleški
српски / srpski: Џејмс I Стјуарт
srpskohrvatski / српскохрватски: James I Stuart
Tiếng Việt: James I của Anh