Copa del Rey de Balonmano

Copa de Rey (koko nimeltään Copa del Rey de Balonmano) on käsipallon Espanjan cup joka pelataan vuosittain. Kilpailun järjestää Espanjan käsipalloliitto. Kenraali Francisco Francon aikaan cup tunnettiin nimellä Copa del Generalísimo. Cupia pelattiin ensimmäisen kerran vuonna 1957. Menestynein seura cupissa on FC Barcelona 22 mestaruudella.

  • loppuottelut

Loppuottelut

Vuosi Pelipaikka Voittaja Toinen sija Tulos
1958 Barcelona BM Granollers FC Barcelona 12-6
1959 Bilbao CB Arrahona OAR Gràcia xx-xx
1960 Madrid Selección de Madrid Selección de Guipúzcoa xx-xx
1961 Zaragoza Selección de Madrid Selección de Guipúzcoa xx-xx
1962 Madrid BM Atletico de Madrid BM Granollers xx-xx
1963 Madrid BM Atletico de Madrid BM Granollers xx-xx
1964 Madrid Selección de Guipúzcoa Selección de Barcelona xx-xx
1965 Barcelona Selección de Barcelona Selección de Guipúzcoa xx-xx
1966 Madrid BM Atletico de Madrid BM Granollers xx-xx
1967 Madrid BM Atletico de Madrid BM Granollers xx-xx
1968 Bilbao BM Atletico de Madrid Eguia xx-xx
1969 Madrid FC Barcelona Eguia xx-xx
1970 Cádiz BM Granollers BM Atletico de Madrid xx-xx
1971 Pamplona CB Marcol FC Barcelona xx-xx
1972 León FC Barcelona CB Marcol xx-xx
1973 Vigo FC Barcelona BM Atletico de Madrid xx-xx
1974 Granada BM Granollers FC Barcelona xx-xx
1975 Martorel Calpisa BM Granollers xx-xx
1976 Lugo Calpisa BM Atletico de Madrid 15-10
1977 Cartagena Calpisa FC Barcelona 15-14
1978 Las Palmas BM Atletico de Madrid BM Granollers 29-23
1979 La Coruña BM Atletico de Madrid Calpisa 26-22
1980 Girona Calpisa BM Atletico de Madrid 20-18
1981 Almería BM Atletico de Madrid FC Barcelona 21-18
1982 Santander BM Atletico de Madrid BM Granollers 19-14
1983 Málaga FC Barcelona Bidasoa Irún 36-16
1984 Ferrol FC Barcelona BM Atletico de Madrid 21-17
1985 Oviedo FC Barcelona BM Atletico de Madrid 15-14
1986 Barcelona Calpisa FC Barcelona 28-26
1987 Badajoz BM Atletico de Madrid BM Granollers 20-19
1988 Girona FC Barcelona Bidasoa Irún 22-20
1989 Bilbao Teka Cantabria FC Barcelona 25-20
1990 Pontevedra FC Barcelona Bidasoa Irún 22-20
1991 Alzira Bidasoa Irún BM Atletico de Madrid 21-18
1992 Pamplona Alzira Avidesa FC Barcelona 26-25
1993 Pontevedra FC Barcelona Bidasoa Irún 17-13
1994 Granollers FC Barcelona Juventud Alcalá 29-23
1995 Ciudad Real Teka Cantabria Pilotes Posada 27-25
1996 León Bidasoa Irún FC Barcelona 21-20
1997 Castellón FC Barcelona Teka Cantabria 30-29
1998 Palencia FC Barcelona Portland San Antonio 31-26
1999 Valladolid Portland San Antonio FC Barcelona 32-29
2000 Zaragoza FC Barcelona BM Valladolid 34-28
2001 Ciudad Real Portland San Antonio BM Ciudad Real 22-20
2002 Torrevieja Caja España Ademar León FC Barcelona 31-28
2003 Santander BM Ciudad Real FC Barcelona 34-21
2004 Pamplona FC Barcelona BM Ciudad Real 27-25
2005 Pontevedra BM Valladolid FC Barcelona 27-25
2006 Almería BM Valladolid BM Ciudad Real 35-30
2007 Altea FC Barcelona Caja España Ademar León 33-27
2008 Zaragoza BM Ciudad Real FC Barcelona 31-30
2009 Granollers FC Barcelona BM Ciudad Real 29-26
2010 Antequera FC Barcelona Caja España Ademar León 38–35
2011 Vigo BM Ciudad Real BM Valladolid 31–22
2012 Torrevieja BM Atletico de Madrid FC Barcelona 37–31
2013 Logroño BM Atletico de Madrid La Rioja 38–28
2014 Pamplona FC Barcelona Fraikin Granollers 42–32
2015 Gijón FC Barcelona Fraikin Granollers 27–26
2016 Navarra FC Barcelona Anaitasuna 33–30
2017 León FC Barcelona La Rioja 34–29
2018 Madrid FC Barcelona La Rioja 35–28
Muilla kielillä