Brita Kolumbio

Brita Kolumbio
Alternativa nomoBritish Columbia / Colombie-Britannique
 Flago de Brita Kolumbio  Blazono de Brita Kolumbio 
Devizo: Splendor Sine Occasu (latina =: Pompo sen reduktiĝo)
Mapo de Kanado kun Brita Kolumbio ruĝa
Oficialaj lingvojneniu difinita leĝe, angla uziĝas kvazaŭ oficiala
FloroPacifika kornuso
ArboGiganta tujo
BirdoGarolo de Steller
ĈefurboViktorio
Plej granda urboVankuvero
Leŭtenanta GuberniestroJudith Guichon
ĈefministroChristy Clark (Liberala)
Reprezentiĝo en la Parlamento
 - Deputitoj
 - Senatanoj

36
6
Areo
Tuto
 - Tero
 - Akvo  (% de tuto) 
5-a rango
944.735 km²
925.186 km²
19.549 km² (2,1{%)
Loĝantaro
 - Tuto (2006)
 - Loĝdenso
3-a rango
4.310.452
4,34 po km²
MEP (2005)
 - Tuto
 - Popersone

$168.011 miliardoj (4-a)
$39.490 (7-a)
Aliĝo al Konfederacio20-a de julio 1871 (7-a)
TempozonoUTC−8 k −7
Mallongigoj
 - Poŝta
 - ISO 3166-2
 - Poŝtkoda(j) prefikso(j)

BC
CA-BC
V
Retejowww.gov.bc.ca
Ĉiu rangigo inkluzivas la teritoriojn
v  d  
Information icon.svg

La kanada provinco Brita Kolumbio (angle British Columbia [ˈbrɪt.ɪʃ kəˈlʌm.bi.ə], france Colombie Britannique [kɔ.lɔ̃.bi bʁi.ta.nik]) situas inter la Rok-Montaro kaj Alberto oriente kaj la Pacifiko kaj Alasko okcidente. Norde estas Jukonio, kaj sude Usono (Vaŝingtonio, Idaho, kaj Montano). Ĝi estas la plej okcidenta el la dek kanadaj provincoj.

La brita Reĝino Viktorino nomis la provincon. Antaŭ ol Brita Kolumbio aliĝis al la Kanada Konfederiĝo (la 20-an de julio, 1871) ĝi estis sendependa brita kolonio formita en 1867 per la kunigo de la du kolonioj de Vankuvera Insulo (ĉef-urbo: Viktorio) kaj Brita Kolumbio (ĉef-urbo: Nov-Vestminstro).

Plej grandaj komunumoj de BK (StatsCan)
Komunumo (inkluzive tiujn en aglomeraĵoj)20011996
Vankuvero1,986,9651,831,665
Viktorio311,902304,287
Kelowna147,739136,541
Abbotsford147,370136,480
Kamloops86,49185,407
Nanaimo85,66482,691
Prince George85,03587,731
Chilliwack69,77666,254
Vernon51,53049,701
Courtenay47,05146,297
Plej grandaj municipoj de BK laŭ nombro de loĝantoj
Municipo20011996
Vankuvero545,671514,008
Surrey347,825304,477
Burnaby193,954179,209
Richmond164,345148,867
Abbotsford115,463104,403
Coquitlam112,890101,820
Saanich103,654101,388
Delta96,95095,411
Kelowna96,28889,422
Langley (distrikto)86,89680,179

Historio

En 1774, Juan Pérez komercis kun la indianoj en la Insuloj de Reĝino Charlotte (Hodiaŭ oficiale Haida Gwaii), kaj pretendis la landon por Hispanio. En 1778, James Cook atingis la landon, kaj pretendis la landon por Britio, sed la hispanoj havis fortikaĵon ĉe Nutka Fjordo ĉe Vankuvera Insulo de 1789 ĝis 1795. Inter 1805 kaj 1808, Simon Fraser esploris la teritorion. Fraser kaj David THOMPSON fondis fortikaĵojn. En 1846, laŭ la Traktato de Oregono, Britio ekposedis la terenon norde de la 49a paralelo, kaj la tuton de Vankuvera Insulo.

Je la 7a novembro, 1885, la fervojo (Canadian Pacific) inter Brita Kolumbio kaj la orientaj provincoj kompletiĝis, kaj Kanado etendis 5.514 km de la Atlantiko ĝis la Pacifiko.

Other Languages
Afrikaans: Brits-Columbië
azərbaycanca: Britaniya Kolumbiyası
žemaitėška: Brėtu Kolumbėjė
беларуская (тарашкевіца)‎: Брытанская Калумбія
brezhoneg: British Columbia
Mìng-dĕ̤ng-ngṳ̄: British Columbia
føroyskt: British Columbia
Nordfriisk: British Columbia
客家語/Hak-kâ-ngî: British Columbia
interlingua: Columbia Britannic
Bahasa Indonesia: British Columbia
Interlingue: British Colombia
Basa Jawa: British Columbia
kalaallisut: Britisk Columbia
Lëtzebuergesch: British Columbia
Lingua Franca Nova: British Columbia
lietuvių: Britų Kolumbija
latviešu: Britu Kolumbija
Bahasa Melayu: British Columbia
Nederlands: Brits-Columbia
norsk nynorsk: Britisk Columbia
Kapampangan: British Columbia
Papiamentu: British Columbia
Piemontèis: Columbia Britànica
srpskohrvatski / српскохрватски: Britanska Kolumbija
Simple English: British Columbia
slovenčina: Britská Kolumbia
slovenščina: Britanska Kolumbija
Kiswahili: British Kolumbia
ئۇيغۇرچە / Uyghurche: Britani Kolumbiye
oʻzbekcha/ўзбекча: Britaniya Kolumbiyasi
Tiếng Việt: British Columbia
Bân-lâm-gú: British Columbia
粵語: 卑詩省