1988 Wimbledon Championships – Men's Singles

Men's Singles
1988 Wimbledon Championships
ChampionSweden Stefan Edberg
Runner-upWest Germany Boris Becker
Final score4–6, 7–6(7–2), 6–4, 6–2
Details
Draw128 (16Q / 8WC)
Seeds16
Events
Singlesmenwomenboysgirls
Doublesmenwomenmixedboysgirls
Legendsmenwomenseniors
WC Doublesmenwomen
← 1987 ·Wimbledon Championships· 1989 →

Pat Cash was the defending champion but lost in the quarterfinals to Boris Becker.

Stefan Edberg defeated Becker in the final, 4–6, 7–6(7–2), 6–4, 6–2 to win the Gentlemen's Singles tennis title at the 1988 Wimbledon Championships.[1]

Australian Open and French Open champion Mats Wilander came into the tournament on course to become the first man to win Grand Slam titles on hard court, clay and grass in the same calendar year, and attempted to become the first man to win Australian Open, French Open and Wimbledon titles since Rod Laver in 1969. After losing to Miloslav Mečíř in the quarterfinals, it would not be until 2010 that hard court, clay and grass Grand Slam titles would be won by one man in a single calendar year, when Rafael Nadal won the French Open, Wimbledon and US Open.[2] As of 2017, Rod Laver's record of winning the Australian Open, French Open and Wimbledon in the same calendar year has not been broken.

John McEnroe competed for the first time since 1985, losing in the second round to Wally Masur. This tournament also featured the first appearance of future champion Goran Ivanišević.

Seeds

01.   Czechoslovakia Ivan Lendl (Semifinals)
02.   Sweden Mats Wilander (Quarterfinals)
03.   Sweden Stefan Edberg (Champion)
04.   Australia Pat Cash (Quarterfinals)
05.   United States Jimmy Connors (Fourth round)
06.   West Germany Boris Becker (Final)
07.   France Henri Leconte (Fourth round)
08.   United States John McEnroe (Second round)
09.   Czechoslovakia Miloslav Mečíř (Semifinals)
10.   United States Tim Mayotte (Quarterfinals)
11.   Sweden Anders Järryd (Second round)
12.   Sweden Jonas Svensson (Third round)
13.   Spain Emilio Sánchez (Second round)
14.   Soviet Union Andrei Chesnokov (First round)
15.   Israel Amos Mansdorf (Second round)
16.   Socialist Federal Republic of Yugoslavia Slobodan Živojinović (Fourth round)

Click on the seed number of a player to go to their draw section.

Other Languages