Spansk (sprog)

Disambig bordered fade.svg For alternative betydninger, se spansk. (Se også artikler, som begynder med spansk)
Spansk, Castiliansk
(Español, Castellano
Udtale:/espaˈɲol/, /kasteˈʎano/ - /kasteˈʝano/
Talt i:Spanien og
Talere i alt:Modersmål: 581,0 millioner (2017)[1]
Skønnet tal. 
Rang:2 (som modersmål)
3 (som fremmedsprog)
Sprogstamme:Indoeuropæisk[2]
 Italisk
  Romansk
   Italovestlig
    Vestligtromansk
     Galloiberisk
      Iberoromansk
       Vestiberisk
        Castilliansk
         Spansk, Castiliansk 
Skriftsystem:Latinske alfabet (Spansk variant) 
Officiel status
Officielt sprog i:
Reguleret af:Real Academia Española (dansk: Det kongelige spanske akademi) og 21 andre nationale spansksprogede akademier)
Sprogkoder
ISO 639-1:es
ISO 639-2:spa
ISO 639-3:spa 
Countries with Spanish as an official language.svg
Information:

     Spansk er det eneste officielle nationale sprog.     Landet har både spansk og et eller flere officielle sprog.     Spansktalende embedsmænd i nogle amerikanske stater, kommuner og byer.

Spansk eller castiliansk (spansk: español eller castellano) er et romansk sprog i den Iberoromanskgruppe, der udviklede sig fra flere sprog og dialekter i den centrale-nordlige del af den Iberiske Halvø i løbet af 800-tallet[3] og gradvist spredtes med udvidelsen af kongeriget Castilien i det centrale og sydlige dele af den iberiske halvø under senmiddelalderen.

Moderne spansk udviklet gennem "tilpasning af konsonanterne" (Reajuste de las sibilantes), der begyndte i 1400-tallet. Sproget fortsatte at optage ord fra en række andre sprog, samt udvikle nye ord. Spansk blev især bragt til det amerikanske kontinent men også Afrika, Asien og Stillehavsområdet med udvidelsen af det spanske imperium mellem 1400-tallet og 1800-tallet, hvor det blev det vigtigste sprog for regeringen og handel.

Gnome-speakernotes.svg
Udtale
Tre ens spanske ord udtalt med forskelligt tryk.

Er der problemer med lyden? Se da eventuelt Hjælp:Ogg Vorbis eller "Media help" (engelsk)

I 1999 var der 358 millioner mennesker, der talte spansk som modersmål og i alt 417 millioner spansktalende[4] på verdensplan. I øjeblikket er disse tal op til henholdsvis 400[5] og 500[6] millioner mennesker. Spansk er det næstmest anvendte modersmål i verden, efter mandarin kinesisk[7]. Mexico har den største befolkning med spansk som modersmål. Spansk er et af de seks officielle sprog i De Forenede Nationer, og et af de officielle sprog i Den Europæiske Union, og Unasur. Spansk er det næstmest studerede sprog i verden, efter engelsk[8].

Historie

Linguistic map Southwestern Europe-en.gif

Castiliansk udviklede sig fra vulgærlatin (det latinske hverdagssprog), der var blevet indført til den iberiske halvø af romerne under den 2. puniske krig omkring 210 f.Kr., med indflydelse fra indfødte sprog som keltiberisk, baskisk og andre paleo-hispaniske sprog, og senere ydre påvirkninger, især Arabisk i den andalusiske periode[9].

Lokale udgaver af vulgærlatin menes at have udviklet sig til castiliansk i den centrale-nordlige del af den iberiske halvø i 800 og 900-tallet, i et område defineret af fjernliggende landområder Álava, Cantabrien, Burgos, Soria og La Rioja, inden for kongedømmet Castilien. Castiliansk udviklede store forskelle i forhold til det nærmest beslægtede Llionsk, med en høj grad af baskisk indflydelse. Denne særprægede dialekt spredte sig gradvis syd på i forbindelse med Reconquista.

I 400-tallet gennemgik castiliansk en dramatisk ændring med tilpasning af konsonanterne (Reajuste de las sibilantes). Typiske træk ved den spanske historiske fonologi omfatter modration (Latin vita, spansk vida), palatalisering (latin annum, spansk año, og latin anellum, spansk anillo) og brydning af trykstærke korte e og o fra vulgærlatin (Latin terra , spansk tierra latinske novus, spansk nuevo). Lignende fænomener findes i andre romanske sprog.

Den første spanske grammatik (Gramática de la Lengua Castellana), og i øvrigt den første grammatik i samtlige moderne europæisk sprog[10], er skrevet i Salamanca i 1492 af Elio Antonio de Nebrija. Da han præsenterede den for dronning Isabella, spurgte hun ham, ifølge en anekdote, hvad man kunne bruge et sådant værk til, og han svarede, at sproget er grundlaget for et imperium[10].

Fra 1500-tallet og frem var sproget blevet bragt til Amerika og Spansk ostindien gennem den spanske kolonisering. Miguel de Cervantes Saavedras indflydelse på det spanske sprog fra 1600-tallet har været så stor, at spansk ofte kaldes la Lengua de Cervantes ("Cervantes sprog")[11].

I 1900-tallet blev spansk introduceret i Ækvatorial Guinea og Vestsahara samt til områder af USA, der ikke havde været en del af det spanske imperium, f.eks. spansk Harlem i New York.

Mange spansktalende spaniere kalder sproget español, mens de fleste spaniere, der taler andre sprog, kalder spansk for castellano (castiliansk), da mange regioner, har to modersmål – castellano og det regionale sprog (catalansk, baskisk eller galicisk). I spanske skoler er det officielle navn castellano. Samtidigt anvendes betegnelsen castellano i de latinamerikanske lande, español betyder den spanske nationalitet. På dansk omtales sproget som spansk, mens castiliansk er den dialekt, der tales i den spanske region Castilien.

Geografiske udbredelse

Spansk er anerkendt som et af de officielle sprog i De Forenede Nationer, Den Europæiske Union, Organisationen af Amerikanske Stater, Organisationen af iberisk-amerikanske stater, Den Afrikanske Union, De Sydamerikanske nationers forbund, Den Latinske Union og Det caribiske fællesskab og fællesmarked og har retlig status i North American Free Trade Agreement.

LandBefolkningstal[12]Spansk som modersmål[13]Tosprogede med spansk som andet sprog (i lande hvor spansk er officielt sprog) eller fremmedsprog (hvor spansk ikke er officielt)[14][15]Spansktalende som procent af befolkningen[16]Total antal spansktalende
Mexico Mexico112.396.211[17]103.527.8857.110.03198,5%110.637.916
USA USA309.059.724[18]44.468.501[19]6.231.499
+ spanskstuderende
15,8%[20]50.000.000[21] + 7.820.000 spanskstuderende[22]
Spanien Spanien47.021.031[23]41.848.717[24]4.581.08898,8%46.456.779
Colombia Colombia45.783.000[25]45.338.90577.83199,2%45.416.736
Argentina Argentina40.900.496[26]39.608.0401.047.05399,4%40.655.093
Venezuela Venezuela29.056.000[27]28.033.228674.10098,8%28.707.328
Peru Peru29.797.694[28]23.769.6202.035.18386,6%25.804.803
Chile Chile17.248.450[29]15.513.2551.600.02499,3%17.127.711
Ecuador Ecuador14.306.000[30]13.298.858733.32498,1%14.024.376
Guatemala Guatemala14.361.666[31]9.291.9973.116.48286,4%12.408.479
Cuba Cuba11.235.863[32]11.235.86399,4%11.168.448
Dominikanske Republik Dominikanske Republik11.235.863[32]10.120.70562.55899,6%10.184.100
Bolivia Bolivia10.426.154[33]4.350.8334.813.75687,9%9.164.589
Honduras Honduras8.215.313[34]7.981.998151.16199,0%8.133.159
Marokko Marokko29.680.069[35]20.000[36]6.479.93521,9%[37]6.499.935
El Salvador El Salvador6.183.002[38]6.183.00299,7%6.164.451
Frankrig Frankrig64.057.790440.106[39]5.721.3809,6%6.161.486
Nicaragua Nicaragua5.822.000[32]5.088.428551.32897,0%5.647.340
Costa Rica Costa Rica4.615.646[40]4.345.13087.12699,2%4.432.256
Paraguay Paraguay6.460.000[32]369.0004.043.55569,5%4.489.700
Puerto Rico Puerto Rico3.998.000[32]3.802.098[41]147.33498,8%3.950.024
Storbritannien Storbritannien60.943.912107.654[42]3.814.8466,4%3.922.500
Uruguay Uruguay3.372.000[32]3.257.35277.30398,93.334.908
Panama Panama3.508.000[32]2.622.720476.41993,1%3.179.365
Filippinerne Filippinerne96.061.6832.660[43]3.014.1153,1%3.016.773[44]
Tyskland Tyskland82.369.548140.000[45]2.566.9723,2%2.706.972
Italien Italien58.145.32189.905[46]1.968.3203,5%2.058.225
Ækvatorialguinea Ækvatorialguinea1.153.915[47]n.a.1.044.29390,5%[48][16][49]1.044.293
Canada Canada33.212.696909.000[50][51][52]92.8533%1.001.853
Portugal Portugal10.676.9109.744727.2826,9%737.026
Holland Holland16.645.31319.978[53]662.1164,1%682.094
Belgien Belgien10.403.95185.990[54]515.9395.8%601.929
Rumænien Rumænien22.246.862544.5312,4%544.531
Sverige Sverige9.045.389101.472[55]442.6016%544.073
Australien Australien21.007.310106.517[56][57]374.571[58]2,3%481.088[57]
Brasilien Brasilien185.712.713445.005[59][57][60]5 million spanskstuderende[61]ukendt
Polen Polen38.500.696316.1040,8%316.104
Østrig Østrig8.205.533267.1773,3%267.177
Elfenbenskysten Elfenbenskysten20.179.602235.806[62]1,2%235.806
Algeriet Algeriet33.769.669223.000[63][64]0,7%223.379
Danmark Danmark5.484.723219.0034%219.003
Israel Israel7.112.359130.000[65]45.2312,5%175.231[66]
Schweiz Schweiz7.581.520123.000[67]14.4201,7%[68]137.420
Japan Japan127.288.41976.565[69]60.0000,1%136.565
Bulgarien Bulgarien7.262.675133.9101,8%133.910
Belize Belize301.270106.795[57]21.84842,7%128.643[70]
Nederlandske Antiller Hollandske Antiller223.65210.699114.83556,1%125.534
Irland Irland4.156.119123.5913%123.591
Senegal Senegal12.853.259101.4550,8%101.455
Grækenland Grækenland10.722.81686.7420,8%86.742
Finland Finland5.244.74985.5861,6%85.586
Ungarn Ungarn9.930.91585.0340,9%85.034
Aruba Aruba100.0186.80068.60275,3%75.402
Kroatien Kroatien4.491.54373.6561,6%73.656
Andorra Andorra84.48429.907[71]25.35668,7%[72]58.040
Slovakiet Slovakiet5.455.40743.1640,8%43.164
Norge Norge4.644.45712.57323.6770,8%36.250
Rusland Rusland140.702.0943.32020.000[73]0,01%23.320
New Zealand New Zealand4.173.46021.645[74]0,5%21.645
Guam Guam154.80519.09212,3%19.092
Amerikanske Jomfruøer Jomfruøerne108.61216.78815,5%16.788
Kina Kina1.345.751.0002.292[75]12.8350,001124%15.127
Litauen Litauen3.565.20513.9430,4%13.943
Gibraltar Gibraltar27.96713.85749,5%13.857
Cypern Cypern792.6041,4%11.044
Tyrkiet Tyrkiet71.892.8073808.000[76]0,01%8.380
Jamaica Jamaica2.804.3228.0000,3%8.000
Luxembourg Luxembourg486.0063.0004.3441,5%7.344
Malta Malta403.5326.4581,6%6.458
Trinidad og Tobago Trinidad og Tobago1.047.3664.1000,4%4.100
Vestsahara Vestsahara513.000[12]n.a.[77]n.a.n.a.n.a.
Andre immigranter i EU1.399.531[78]1.399.531
Andre spanskstuderende2.895.562[79]2.895.562
Totalt antal med spansk som modersmål i verden + tosprogede og som andet sprog, hvor spansk er officielt sprog:427.440.053[80]32.928.599 460.368.652 [81][82]
Total af spansktalende som et fremmedsprog:89.983.399 517.423.452 [83][84][85][86][87][88].

Kilder

  1. ^ a b "Languages of the World, Spanish" Ethnologue, hentet 2011-02-15 (engelsk)
  2. ^ "Languages of the World, Language Family Tree" Ethnologue, hentet 2011-02-15 (engelsk)
  3. ^ "La RAE avala que Burgos acoge las primeras palabras escritas en castellano" Elmundo.es, hentet 2001-02-18 (spansk)
  4. ^ "Spanish: a language of Spain". Ethnologue. Hentet 2011-02-18.  (engelsk)
  5. ^ "Enseñanza del español como lengua extranjera". Congresosdelalengua.es. Hentet 2011-02-18.  (spansk)
  6. ^ "The 30 Most Spoken Languages of the World" krysstal.com , hentet 2011-02-18 (engelsk)
  7. ^ Encarta: Chinese 800 million, Spanish 358 million, English 350 million, hentet 2011-02-18 (engelsk).
  8. ^ "El español es el segundo idioma que más se estudia". Elpais. Hentet 2011-02-18.  (spansk)
  9. ^ "Concise Oxford Companion to the English Language". Oxford University Press. Hentet 2011-02-18.  (engelsk)
  10. ^ a b Crow, John A. (2005). Spain: the root and the flower. University of California Press. s. 151. ISBN 9780520244962. , hentet 2011-02-18 (engelsk)
  11. ^ Nuria Labari (2002):La lengua de Cervantes, elmundolibro, hentet 2011-02-11 (spansk)
  12. ^ a b "UN 2009 estimate" (PDF). Hentet 2010-04-21. 
  13. ^ Britannica Books of the years 2003 to 2009 es:Anexo:Hablantes de español como lengua materna en el 2003 (según el Britannica Book). Sources used by the Encyclopaedia Britannica (Ethnologue -14th edition, Joshua Project 2000 —People’s List, U.S. Census Bureau.)
  14. ^ eurobarometer (2006), es:Anexo:Hablantes de español en la U.E. según el Eurobarómetro (2006) om europæiske lande
  15. ^ Spanskstuderende i lande undenfor Europa ifølge Instituto Cervantes 06-07 (Der findes ikke konkrete kilder om folk med spansk som andet sprog udenfor Europa og Latinamerika).
  16. ^ a b Fernández, Francisco Moreno og Roth, Jaime Otero (2006): Demografía de la lengua española ICEI, side 28, hentet 2011-02-19 (spansk)
  17. ^ CONAPO (2010).
  18. ^ Population figure for 2008 from U.S. Population in 1990, 2000, and 2008, U.S. Census Bureau
  19. ^ 44.468.501 spansktalende indvandrere ældre end 5 år gamle (US Census 2009)
  20. ^ Significant figure about the legal Hispanic population (48.419.324 af den samlede befolkning i USA på 307.006.550) Census Bureau 2009
  21. ^ I Acta Internacional de la Lengua Española (2007): noticias en latinoamericaexterior.com, Academia Norteamericana de la Lengua Española: elcastellano.org, José Ma. Ansón: noticias elcastellano.org, Jorge Ramos Avalos: univision.com, Vázquez Medel: casamerica.es (III Acta Internacional de la Lengua Española.
  22. ^ Ifølge U.S. folketælling (fundacionsiglo.com fundacionsiglo.com): 3.600.000 in primary school, 3.220.000 in secondary school and 1.000.000 in the University
  23. ^ "INE Datos básicos ... acceso directo (1/1/2010)". Ine.es. 2001-05-28. Hentet 2011-02-05. 
  24. ^ 89,0% har spansk som modersmål (eurobarometer (2006))
  25. ^ "DANE". DANE. Hentet 2010-09-01. 
  26. ^ "SINTITUL-7" (PDF). Arkiveret fra originalen (PDF) 2005-11-09. Hentet 2011-02-05. 
  27. ^ "(30 Aug., 2010)". INE. Hentet 2010-07-01. 
  28. ^ Ezio Quispe Fernández. "(2011)". INEI. Hentet 2010-04-21. 
  29. ^ "INE (Chile - 2011)" (PDF). Hentet 2010-04-21. 
  30. ^ "Ecuador en Cifras". INEC. Hentet 2010-09-01. 
  31. ^ "Información Demógrafica 2010". INE. 2007-09-21. Hentet 2011-02-05. 
  32. ^ a b c d e f g "UN (2010)". Arkiveret fra originalen 2010-12-21. Hentet 2011-02-05. 
  33. ^ "(2010)". INE. Hentet 2010-04-21. 
  34. ^ "INE (2011)". Arkiveret fra originalen 2011-05-19. Hentet 2011-02-05. 
  35. ^ Ifølge Marokkos folketælling fra 2004 (hcp.ma)
  36. ^ "ethnologue.com". ethnologue.com. Hentet 2010-04-21. 
  37. ^ Ifølge en undersøgelse lavet af CIDOB i 2005 (realinstitutoelcano.org, afapredesa.org). Another source says that there are between 4 and 7 million Spanish speakers in Morocco (Ammadi, 2002)educacion.es
  38. ^ Census 2010 estimation (side 32)
  39. ^ 1% of 44.010.619 (population of France older than 15 years in 2005). Source: Eurobarometer 2006. There are 179.678 immigrants from Spain according to INE (1/1/2009)
  40. ^ "Primera variación del año registró un 0,68%". INEC. Hentet 2011-02-05. 
  41. ^ 95,10% of the population speaks Spanish (U.S. Census Bureau)
  42. ^ 59.017 immigrants from Spain (Spanish census 2001) + 48.637 immigrants from Colombia. Open Channels and Colombian consul (1999)
  43. ^ Ethnologue. There are 2.532 immigrants from Spain according to INE (1/1/2009)
  44. ^ 1.816.773 spanske samt 1.200.000 spanske creolere: Antonio Quilis "La lengua española en Filipinas", 1996 side 234 cervantesvirtual.com,mepsyd.es (side 23), mepsyd.es (side 249), spanish-differences.com, aresprensa.com. The figure 2,900,000 Spanish speakers, we can find in "Pluricentric languages: differing norms in different nations" (side 45 by R.W.Thompson), or in sispain.org./ More than 2 million Spanish speakers and around 3 million with Chavacano speakers according to "Instituto Cervantes de Manila" (elcastellano.org)
  45. ^ Britannica Book of the Year 1998 . There are 103.063 immigrants from Spain according to INE (1/1/2009)
  46. ^ "14,905 Spanish (Census 2001) + 75,000 from Ecuador". Mmrree.gov.ec. Arkiveret fra originalen 11. juni 2008. Hentet 2010-04-21. 
  47. ^ "Equatorial Guinea census (2009)". Population-statistics.com. Hentet 2010-04-21. 
  48. ^ Fernández, Francisco Moreno og Roth, Jaime Otero (2006): Demografía de la lengua española ICEI, side 23, hentet 2011-02-19 (spansk)
  49. ^ 13,7% af befolkningen har spansk som modersmål og 74% har spansk som andet sprog.Anuario Instituto Cervantes 08.
  50. ^ PMB Statistics: 345.345 taler spansk factorhispano.net Canadisk folketælling 2006
  51. ^ Organisationer for spansktalende påstår der var omkring 520.260 spansktalende i 2001, and more than 700.000 in 2006 dialogos.ca dialog.ca
  52. ^ Pr. 2010 påstår de spansktalendes organisationer at der lever nær 1 million spanktalende i Canada tlntv.com
  53. ^ Spansk folketælling 2001
  54. ^ 1% of 8.598.982 (population of Belgium older than 15 years in 2005). Source: Eurobarometer 2006
  55. ^ Statistiske Central Bureau SCB (2002)
  56. ^ 104.000 according to Britannica Book of the Year 2003
  57. ^ a b c d Fernández, Francisco Moreno og Roth, Jaime Otero (2006): Demografía de la lengua española ICEI, side 32, hentet 2011-02-19 (spansk)
  58. ^ 33.913 spanskstuderende ifølge Anuario Instituto Cervantes 06-07
  59. ^ 50% af 733.000 udlændinge i Brasilien er fra Mercosur
  60. ^ samt 78.505 spanske immigranter (INE (1/1/2009)).
  61. ^ elcastellano.org,elespectador.com, oei.org.co: 2009 Annuary of the Instituto Cervantes: Mere end 5 millioner spanskstuderende.
  62. ^ Antal spanskstuderende ifølge Cervantes
  63. ^ Mellem 150.000 og 200.000 i Tinduf 48.000 i Wilaya, Oran(aprendemas.com Noticias)
  64. ^ Fernández, Francisco Moreno og Roth, Jaime Otero (2006): Demografía de la lengua española ICEI, side 31, hentet 2011-02-19 (spansk)
  65. ^ Cervantes50.000 Cervantes
  66. ^ Fernández, Francisco Moreno og Roth, Jaime Otero (2006): Demografía de la lengua española ICEI, side 34-35, hentet 2011-02-19 (spansk)
  67. ^ Centro Virtual Cervantes. "Britannica Book of the Year 1998". Cvc.cervantes.es. Hentet 2010-04-21. 
  68. ^ "all-about-switzerland.info". all-about-switzerland.info. Hentet 2010-04-21.  (Website ikke længere tilgængelig)
  69. ^ "publico.es". 70.000 fra Peru. 2009-09-09. Hentet 2011-02-05. 
  70. ^ Fernández, Francisco Moreno og Roth, Jaime Otero (2006): Demografía de la lengua española ICEI, hentet 2011-02-19 (spansk)
  71. ^ 35,4% taler spansk som modersmål: www.iea.ad
  72. ^ "www.iea.ad". www.iea.ad. Hentet 2010-04-21. 
  73. ^ "ANUARIO IC 2009" (PDF). Hentet 2010-11-06. 
  74. ^ New Zealand census (2006)
  75. ^ Spanske beboere i Kina (INE, 2009)
  76. ^ Fernández, Francisco Moreno og Roth, Jaime Otero (2006): Demografía de la lengua española ICEI, side 37, hentet 2011-02-19 (spansk)
  77. ^ Spansk folketælling fra 1970 opgiver at 16.648 i Vestsahara var spansktalende, men sandsynligvis var de fleste af dem født i Spanien og forlod landet efter Marokkos besættelse. Cervantes
  78. ^ Fernández, Francisco Moreno og Roth, Jaime Otero (2006): Demografía de la lengua española ICEI, side 37, hentet 2011-02-19 (spansk): Der er 2.397.380 immigranter fra Spanien og Latinamerika (997.849 allerede talt med)
  79. ^ Ifølge "Instituto Cervantes" er der 14 million spanskstuderende. 6.000.000 spanskstuderende fra USA er allerede talt med i de nuværende 7.820.000 spanskstuderende og 3.385.000 spanskstuderende i EU, er talt med i eurobarometerets tal. Brasilien (1 mill.) med 11 million nye spanskstuderende i offentlige skoler, Marokko (58.382) og Filippinerne (20.492), Canada (92.853), Australien (33.913), Elfenbenskysten (235.806), Schweiz (14.420), Japan (60.000),Senegal (101.455), Vestsahara (25.800), Norge (23.677), Rusland (13.122) og Kina (12.835): Fernández, Francisco Moreno og Roth, Jaime Otero (2006): Demografía de la lengua española ICEI, side 37, hentet 2011-02-19 (spansk)
  80. ^ Fernández, Francisco Moreno og Roth, Jaime Otero (2006): Demografía de la lengua española ICEI, side 38, hentet 2011-02-19 (spansk): 359,5 millioner mennesker bor i lande, hvor spansk er officielt sprog og 40,5 med modersmåls kendskab til spansk, hvor spansk ikke er officielt sprog, og yderligere 40 millioner med begrænset kendskab til spansk. Tallene er fra folketællinger mellem 2000 og 2005.
  81. ^ 460 millioner spansktalende (net, es)
  82. ^ 450 millioner spansktalende (I og IV)
  83. ^ Mere end 500 millioner spansktalende. Ud over 460 millioner der har spansk som modersmål, er der mennesker der taler spansk med begrænset kendskab.(moncloa)
  84. ^ Hovedtal: 15.615.000 i EU ifølge Eurobarometer, 2006: Fernández, Francisco Moreno og Roth, Jaime Otero (2006): Demografía de la lengua española ICEI, side 37, hentet 2011-02-19 (spansk)
  85. ^ 7.820.000 spanskstuderende i USA og 6.405.000 blandt spansktalende indvandrere i USA: Demografía española
  86. ^ 18% af spansktalende indvandrere i USA taler bedre engelsk end spansk og 82% taler bedre spansk end engelsk eller er tosprogedeSynovate, 2006
  87. ^ Det anslås, at der var 12 millioner spanskstuderende i Brasilien i 2010(noticia)
  88. ^ Mellem 4 og 7 millioner mennesker med kendskab til spansk i Marokko (ammadi, 2002).

Weekendavisen, tillæg: Ideer Nr. 06 – 12. februar 2010 side 10-11

Eksterne henvisninger

Andre sprog
адыгабзэ: Испаныбзэ
Afrikaans: Spaans
Akan: Spanish
Alemannisch: Spanische Sprache
አማርኛ: እስፓንኛ
Aymar aru: Kastilla aru
azərbaycanca: İspan dili
башҡортса: Испан теле
žemaitėška: Ispanu kalba
Bikol Central: Tataramon na Espanyol
беларуская: Іспанская мова
беларуская (тарашкевіца)‎: Гішпанская мова
български: Испански език
भोजपुरी: स्पेनिश भाषा
bamanankan: Espankan
བོད་ཡིག: སེ་པན་སྐད།
বিষ্ণুপ্রিয়া মণিপুরী: স্প্যানিশ ঠার
brezhoneg: Spagnoleg
bosanski: Španski jezik
ᨅᨔ ᨕᨘᨁᨗ: ᨅᨔ ᨔᨄᨎᨚᨒ
català: Castellà
Chavacano de Zamboanga: Lengua Español
Mìng-dĕ̤ng-ngṳ̄: Să̤-băng-ngà-ngṳ̄
Cebuano: Kinatsila
Chamoru: Españót
qırımtatarca: İspan tili
čeština: Španělština
kaszëbsczi: Szpańsczi jãzëk
словѣньскъ / ⰔⰎⰑⰂⰡⰐⰠⰔⰍⰟ: Їспанїискъ ѩꙁꙑкъ
Чӑвашла: Испан чĕлхи
Cymraeg: Sbaeneg
Zazaki: İspanyolki
dolnoserbski: Špańšćina
ދިވެހިބަސް: އިސްޕެނިޝް
eʋegbe: Spangbe
emiliàn e rumagnòl: Spagnôl
Esperanto: Hispana lingvo
español: Idioma español
euskara: Gaztelania
estremeñu: Luenga castellana
føroyskt: Spanskt mál
français: Espagnol
arpetan: Castilyan
Nordfriisk: Spoonsk spriak
Frysk: Spaansk
Gaeilge: An Spáinnis
Gagauz: İspan dili
贛語: 西班牙語
kriyòl gwiyannen: Èspangnòl
Gàidhlig: Spàinntis
Avañe'ẽ: Karaiñe'ẽ
ગુજરાતી: સ્પેનિશ ભાષા
Gaelg: Spaainish
客家語/Hak-kâ-ngî: Sî-pân-ngà-ngî
עברית: ספרדית
Fiji Hindi: Spanish bhasa
hornjoserbsce: Španišćina
Kreyòl ayisyen: Lang panyòl
հայերեն: Իսպաներեն
interlingua: Lingua espaniol
Bahasa Indonesia: Bahasa Spanyol
Interlingue: Hispan
ГӀалгӀай: ХIиспаной мотт
íslenska: Spænska
italiano: Lingua spagnola
ᐃᓄᒃᑎᑐᑦ/inuktitut: ᓯᐸᐃᓂᑎᑐᑦ
日本語: スペイン語
Patois: Panish
la .lojban.: sanbau
ქართული: ესპანური ენა
Qaraqalpaqsha: İspan tili
Адыгэбзэ: Эспаныбзэ
Kongo: Kispanya
қазақша: Испан тілі
kalaallisut: Spanskisut
ភាសាខ្មែរ: ភាសាអេស្ប៉ាញ
한국어: 스페인어
Перем Коми: Эспаннёл кыв
къарачай-малкъар: Испан тил
Ripoarisch: Schpanische Sproch
kernowek: Spaynek
Кыргызча: Испан тили
Lëtzebuergesch: Spuenesch
лакку: Спанс маз
лезги: Испан чIал
Lingua Franca Nova: Espaniol (lingua)
Limburgs: Castiliaans
lingála: Lispanyoli
لۊری شومالی: زڤون اْسپانیایی
lietuvių: Ispanų kalba
latviešu: Spāņu valoda
олык марий: Испан йылме
Māori: Reo Pāniora
Minangkabau: Bahaso Spanyol
македонски: Шпански јазик
монгол: Испани хэл
кырык мары: Испани йӹлмӹ
Bahasa Melayu: Bahasa Sepanyol
မြန်မာဘာသာ: စပိန်ဘာသာစကား
مازِرونی: ایسپانیولی
Dorerin Naoero: Dorerin Pain
Nāhuatl: Caxtillahtolli
Napulitano: Lengua spagnuola
Plattdüütsch: Spaansche Spraak
Nedersaksies: Spaans
नेपाल भाषा: स्पेनी भाषा
Nederlands: Spaans
norsk nynorsk: Spansk
norsk: Spansk
Novial: Spanum
Nouormand: Espangnô
Sesotho sa Leboa: Sespan
Diné bizaad: Naakaii bizaad
Chi-Chewa: Chispanezi
occitan: Espanhòu
Livvinkarjala: Ispanien kieli
Pangasinan: Salitan Espanyol
Kapampangan: Espanyol (amanu)
Papiamentu: Spaño
Picard: Éspaingnol
Deitsch: Schpaanisch
Norfuk / Pitkern: Spanish
Piemontèis: Lenga spagneula
پنجابی: ہسپانوی
português: Língua castelhana
Runa Simi: Kastilla simi
rumantsch: Lingua spagnola
română: Limba spaniolă
armãneashti: Limba ispańolâ
tarandíne: Lènga spagnole
русиньскый: Шпанєльскый язык
Kinyarwanda: Icyesipanyole
संस्कृतम्: स्पैनिश भाषा
саха тыла: Испаан тыла
sicilianu: Lingua spagnola
davvisámegiella: Spánskkagiella
Sängö: Espanyöl
srpskohrvatski / српскохрватски: Španski jezik
Simple English: Spanish language
slovenčina: Španielčina
slovenščina: Španščina
Gagana Samoa: Fa'asipaniolo
chiShona: ChiSpanish
Soomaaliga: Af-Isbaanish
српски / srpski: Шпански језик
Sranantongo: Spanyorotongo
SiSwati: Sipanishi
Sesotho: Sespain
Seeltersk: Spoanske Sproake
svenska: Spanska
Kiswahili: Kihispania
ትግርኛ: ስፓኒሽ
Türkmençe: Ispan dili
Setswana: Sespan
Tok Pisin: Tok Spen
Türkçe: İspanyolca
Xitsonga: Xipaniya
татарча/tatarça: Испан теле
Twi: Spanish
reo tahiti: Reo Paniora
тыва дыл: Испан дыл
удмурт: Испан кыл
ئۇيغۇرچە / Uyghurche: ئىسپان تىلى
українська: Іспанська мова
oʻzbekcha/ўзбекча: Ispan tili
Tshivenda: Spanish
vepsän kel’: Ispanijan kel'
Tiếng Việt: Tiếng Tây Ban Nha
West-Vlams: Spoans
Volapük: Spanyänapük
Winaray: Kinatsila
Wolof: Wu-ispaañ
吴语: 西班牙语
isiXhosa: IsiSpain
მარგალური: ესპანური ნინა
ייִדיש: שפאניש
Yorùbá: Èdè Spéìn
Vahcuengh: Vah Sihbanhyaz
Zeêuws: Spaons
中文: 西班牙语
文言: 西班牙語
Bân-lâm-gú: Se-pan-gâ-gí
粵語: 西班牙文
isiZulu: IsiSpeyini