Departement (Frankrig)

De franske regioner og departementer
Disambig bordered fade.svg For alternative betydninger, se Departement. (Se også artikler, som begynder med Departement)

Et departement er en administrativ enhed i Frankrig.

Frankrig er opdelt i 101 departementer, hvoraf de 96 ligger i Europa, og de resterende 5 ligger andre steder i verden; de sidstnævnte kaldes régions et départements d'outre-mer (DOM-ROM).

Departementerne blev skabt under den franske revolution i 1790, hvor man brugte departementsinddelingen til at ligestille og integrere alle egne i republikken Frankrig, sådan at provinsernes særlige privilegier blev ophævet[1].

Hvert departement ledes af et generalråd, der vælges for en periode på 6 år.

Den franske regering udnævner en præfekt som sin repræsentant på departementsniveau.

Hvert departement indgår i en region.

Departementerne er nummereret stort set alfabetisk, så Ain er nummer 01, Paris nummer 75 og Yonne er nummer 89. Nogle departementer har skiftet navn, men har beholdt deres nummer, mens nyoprettede departementer som regel har fået høje numre. En undtagelse er Korsika, der tidligere havde nummer 20 – nu har Corse-du-Sud nummer 2A og Haute-Corse 2B. Numrene benyttes på nummerplader, i postnumre og andre steder.

Liste over departmenterne
 
NrDepartement Indbyggertal[2] Areal(km²) Befolkningstæthed
(indb./km²)
01Ain619.4975.762108
02Aisne540.0677.36973
03Allier343.4317.34047
04Alpes-de-Haute-Provence161.9166.92523
06Alpes-Maritimes1.080.7714.299251
07Ardèche320.3795.52958
08Ardennes280.9075.22954
09Ariège152.6844.89031
10Aube306.5816.00451
11Aude364.8776.13959
12Aveyron277.7408.73532
67Bas-Rhin1.109.4604.755233
13Bouches-du-Rhône1.993.1775.087392
14Calvados689.9455.548124
15Cantal147.0355.72626
16Charente353.4825.95659
17Charente-Maritime633.4176.86492
18Cher311.6507.23543
19Corrèze240.7815.85741
2ACorse-du-Sud149.2344.01437
21Côte-d'Or529.7618.76360
22Côtes-d'Armor597.0856.87887
23Creuse120.8725.56522
79Deux-Sèvres371.6325.99962
24Dordogne416.9099.06046
25Doubs533.3205.234102
26Drôme494.7126.53076
91Essonne1.253.9311.804695
27Eure595.0436.04099
28Eure-et-Loir432.9675.88074
29Finistère903.9216.733134
30Gard733.2015.853125
32Gers190.2766.25730
33Gironde1.505.51710.000151
2BHaute-Corse170.9744.66637
31Haute-Garonne1.298.5626.309206
43Haute-Loire226.2034.97745
52Haute-Marne181.5216.21129
05Hautes-Alpes139.2795.54925
70Haute-Saône238.9565.36045
74Haute-Savoie769.6774.388175
65Hautes-Pyrénées228.8684.46451
87Haute-Vienne375.8565.52068
68Haut-Rhin758.7233.525215
92Hauts-de-Seine1.591.4031769.042
34Hérault1.092.3316.101179
35Ille-et-Vilaine1.019.9236.775151
36Indre228.0916.79134
37Indre-et-Loire600.2526.12798
38Isère1.235.3877.431166
39Jura260.5024.99952
40Landes397.2269.24343
42Loire756.7154.781158
44Loire-Atlantique1.328.6206.815195
45Loiret665.5876.77598
41Loir-et-Cher332.0016.34352
46Lot173.7585.21733
47Lot-et-Garonne333.1805.36162
48Lozère76.6075.16715
49Maine-et-Loire800.1917.166112
50Manche499.9195.93884
51Marne569.9998.16270
53Mayenne307.5005.17559
54Meurthe-et-Moselle731.0045.246139
55Meuse192.0946.21131
56Morbihan737.7786.823108
57Moselle1.046.8736.216168
58Nièvre215.2216.81732
59Nord2.595.5365.743452
60Oise815.4005.860139
61Orne288.8486.10347
75Paris2.229.62110521.234
62Pas-de-Calais1.465.2056.671220
63Puy-de-Dôme640.9997.97080
64Pyrénées-Atlantiques664.0577.64587
66Pyrénées-Orientales462.7054.116112
69Rhône1.779.8453.249548
71Saône-et-Loire556.2228.57565
72Sarthe569.0356.20692
73Savoie423.7156.02870
77Seine-et-Marne1.365.2005.915231
76Seine-Maritime1.254.6096.278200
93Seine-Saint-Denis1.552.4822366.578
80Somme571.6756.17093
81Tarn381.9275.75866
82Tarn-et-Garonne250.3423.71867
90Territoire de Belfort144.318609237
94Val-de-Marne1.354.0052455.527
95Val-d'Oise1.194.6811.246959
83Var1.028.5835.973172
84Vaucluse549.9493.567154
85Vendée655.5066.72098
86Vienne431.2486.99062
88Vosges375.2265.87464
89Yonne341.4837.42746
78Yvelines1.418.4842.284621
  • nedlæggelse af departementerne?
  • note

Nedlæggelse af departementerne?

Attali-kommissionen, som blev nedsat af præsident Sarkozy i 2007, anbefalede en nedlæggelse af departementerne for at reformere den offentlige økonomi. Forslaget blev imidlertid taget af bordet, efter modstand fra såvel Sarkozy som flere parlamentsmedlemmer.

Fra og med den 1. januar 2009 kan man ikke længere regne med, at nummerplader indeholder departementsnummeret[3].

Andre sprog
Afrikaans: Département
Alemannisch: Département
العربية: أقاليم فرنسا
беларуская (тарашкевіца)‎: Дэпартамэнты Францыі
brezhoneg: Departamant gall
Cebuano: Departamento
Deutsch: Département
Gàidhlig: Département
한국어: 프랑스의 주
Bahasa Melayu: Jabatan di Perancis
davvisámegiella: Frankriikka departemeanttat
srpskohrvatski / српскохрватски: Departmani Francuske
Simple English: Departments of France
Tiếng Việt: Tỉnh (Pháp)
中文: 省 (法国)
Bân-lâm-gú: Département
粵語: 法國省